کاربرد های ناودانی چیست؟

ناودانی یکی از رایج ترین و کاربردی ترین محصولات در صنایع و به خصوص در صنعت ساختمان سازی می باشد، کاربرد های این محصول در صنایع مختلف بسیار زیاد است، ناودانی عمدتا برای بخش هایی به کار برده می شود که تحمل زیادی را لازم ندارد، شما برای استفاده از این محصول و یا پیدا کردن نیاز به این محصول باید کاربرد های آن را در انواع صنایع بدانید تا در انتخاب این محصول دچار مشکل و دردسر نشوید، در ادامه به مکان های مناسب استفاده از این محصول اشاره می کنیم با ما همراه باشید.

ناودانی‌ها در ۲ دسته مشبک و ساده تقسیم بندی می‌شوند و هر کدام با توجه به خصوصیاتی که دارند برای کاربردی خاصی مناسب هستند. البته ناودانی‌ها از نظر شکل ظاهری بال نیز در دو دسته UPN و UPE قرار دارند. نوع UPE بال‌های صاف و موازی دارند درحالی که نوع UPN مخروطی شکل هستند. البته در نظر داشته باشید که قیمت ناودانی یکی از عوامل تاثیرگذار در انتخاب طراحان از میان انواع ناودانی‌ها است و در بسیاری از موارد می‌توان نبشی‌ها را به جای یکدیگر به کار برد.

در واقع ناودانی به 2 نوع تقسیم بندی می شود که عبارت اند از:

  • ساده
  • مشبک

این دو نوع نسبت به خصوصیات خود کاربرد های متفاوتی در صنایع مختلف و متفاوت داردند، یکی از کاربرد های حائز اهمیت و مهم ناودانی استفاده از آن برای ساخت خرپا می باشد که این فرایند بسیار رایج است، همچنین از دیگر تقسیم بندی های ناودانی می توان به UPN و UPE اشاره کرد که در واقع نوع UPE دارای بال های موازی و صاف بوده اما نوع UPN به صورت مخروطی شکل هستند. اما باید توجه داشته باشید که قیمت و هزینه ناودانی یکی از فاکتور های اصلی انتخاب آن می باشد و باید به این موضوع توجه داشت.

اگر می خواهید بیشتر و کامل تر بدانید به مقاله ناودانی چیست؟ و یا انواع ناودانی بروید.

کاربرد ناودانی در صنایع مختلف

از موارد استفاده از ناودانی در ساخت نمای ساختمان می باشد بدین صورت که ناودانی از جنس آلومینیوم نمای اصلی را تشکیل داده و دیگر قطعات بر روی آن بر اساس طراحی قرار می گیرند، ناودانی در بسیاری از صنایع کاربرد داشته و استفاده می شود اما همانگونه که در بالا اشاره شد کاربرد اصلی این محصول در ساخت و ساز می باشد و در صنعت ساختمان سازی برای ساخت پایه و همچنین قاب مورد استفاده قرار گرفته می شود.

کاربرد ناودانی در صنایع مختلف

ناودانی ساده به عنوان محبوب ترین پروفیل در صنعت ساخت ماشین های صنعتی می باشد، همچنین این محصول در ساخت پل ها و در بخش هایی از صنعت کاربردی و رایج است  ناودانی ساده این قابلیت را دارد که گالوانیزه نیز بشود، در تولید ناودانی ساده ماده اولیه ای که برای این محصول استفاده می شود ورق گرم می باشد.  ناودانی مشبک هم نیز مانند ناودانی ساده هم می تواند گالوانیزه شود و هم از ورق گرم تولید می شود، اما نوع مشبک با ساده در این است که در ساخت سازه های فولادی سبک استفاده می شود برای مثال: قفسه های مستحکم استفاده می شود.

ناودانی UNP برای پروژه های صنعتی در ابعاد بزرگ مناسب است چرا که ناودانی UNP طبق استاندارد های اروپا تولید شده و دارای استحکام بالا می باشد برای مثال ناودانی UNP در خرپا و یا truss همچنین تیر و ستون، بادبند و… کاربرد داشته و استفاده می شود. همچنین تشکیلات دریایی، چارچوب، اسکلیت ماشین آلات صنعتی، اسکلت خودرو و… از دیگر صنایعی هستند که ناودانی در آن استفاده می شود.

نظرتان راجع به این نوشته

شاید این نوشته نیز مورد علاقه شما باشد

دیدگاه
کاربران