چگونه سایز میلگرد را تشخیص دهیم? + (فرمول)

چگونه سایز میلگرد را تشخیص دهیم؟

محاسبه سایز میلگرد – امروزه برای جلوگیری از دردسر ها و مشکلات احتمالی سعی می شود تا قبل از تایید و فروش کالا بتوان احتمال اشتباه را تا جایی که می شود پایین آورد، بررسی و به دست آوردن سایز میلگرد کار نسبتا آسانی می باشد در میلگرد ها یکی از فاکتور های مهم سایز میلگرد می باشد که باید کترل سایز این محصول انجام شده و کنترل شود.

این نکته بسیار قابل تامل است که میلگرد هایی با سایز نزدیک به هم اشتباه گرفته نشود و مشکلی از ای بابت پیش نیاید. روش هایی برای حل این مشکل وجود دارد که عبارت اند از: ترازو، کولیس، شابلون و یا گچ سایز میلگرد، آچار فرانسه، کنترل چشمی و… وجود دارند که می توان به کمک آن ها این مشکل را حل کرد.

در این مطلب می خواهیم روش های تشخیص و شناسایی سایز انواع میلگرد و چگونگی پیدا کردن آن ها را مورد بررسی قرار دهیم، اگر در تولید میلگر ها سایز هایی نزدیک به یکدیگر وجود داشته باشد این احتمال وجود دارد که آن ها با یکدیگر قاطی شده و اشتباه گرفته شوند.

تشخیص سایز میلگرد

میلگرد ها دارای انواع مختلفی هستند که این از لحاظ قطر، وزن و مشخصات ظاهری این چنینی با یکدیگر تفاوت دارند و همانطور که می دانید این عوامل نیز بر روی قیمت تاثیر مستقیم دارند. عمدتا میلگرد ها دارای قطری در بازه 6 الی 32 میلی متر می باشند که به صورت بندیل می باشد و در طول های کوتاه تر به صورت کلاف و سفارشی عرضه می شوند.

اما با همه ی این حرف ها تشخیص سایز و اندازه میلگرد برای کارشناسان این محصول کار سختی است، به همین علت روش های زیادی برای اندازه گیری اندازه میلگرد ساخته شده که در ادامه به معرفی آن ها می پردازیم پس با ما همراه باشید.

همچنین اگر نمی دانید بندیل به چه معناست می توانید به مقاله بندیل میلگرد چیست؟ بروید.

شابلون میلگرد

یکی از روش هایی که برای اندازه گیری سایز میلگرد ها استفاده می شود شابلون میلگرد می باشد که به کمک این شابلون می توان اندازه میلگرد را پیدا کرد. بدین صورت که کارشناس ناظر با یک شابلون که همراه خود دارد که انواع سایز میلگرد درون آن موجود است و با استفاده از آن اندازه میلگرد را پیدا می کنند که معمولا جنس این شابلون ها از نوع روبان، فیلم رادیولوژی و… می باشد.

تشخیص سایز میلگرد با کنترل چشمی

در هر کاری وقت و استعداد خود را خرج کنید در آن کار خبره می شوید و پیشرفت می کنید میلگرد نیز از این قائده مستثنا نیست و کسانی که در زمینه آن کارشناسی می کنند و چندین سال در این زمینه تجربه دارند به راحتی می توانند با چشم سایز میلگرد را تشخیص دهند که اصطلاحا به آن تشخیص سایز میلگرد با کنترل چشمی می گویند.

محاسبه سایز میلگرد

مهندسان و کارشناسان تازه کار نمی توانند به راحتی از این روش استفاده کنند. اگر سایز میلگرد ها نزدیک به هم باشد امکان تشخیص از طریق کنترل چشمی ممکن نیست. از آن جایی که امکان خطا در روش کنترل چشمی زیاد است در آیین نامه های بازرسی اجازه استفاده از این روش داده نشده است.

گیج اندازه‌گیری سایز میلگرد

این محصول معمولا میلگرد آجدار با قطر در بازه های 12-28 میلیمتر را تشخیص می دهد، این محصول را اصطلاحا با نام گیج اندازه گیری میلگرد می شناسند. جنس گیج اندازه‌گیری سایز میلگرد معمولا از فولاد زنگ نزن می باشد و حالت خاصی از شابلون است. کار کردن با گیج اندازه‌گیری سایز میلگرد کار آسانی است و باعث می شود تا چشم با سایز ها آشنایی بیشتری پیدا کند و دقت را در روش چشمی بالا ببرد.

تشخیص سایز میلگرد با انگشتان دست

مهندسین بند انگشت‌های خود را از قبل اندازه‌گیری کرده‌اند. با گذاشتن بند انگشت خود بر روی میلگرد می‌توانند، سایز میلگرد مد نظر را متوجه شوند. این روش نیز از روش‌های متداول در اندازه‌گیری سایز میلگردها به شمار می‌آید، البته توجه داشته باشید که تشخیص میلگرد ۱۸ و ۲۰ که تفاوت اندکی با یکدیگر دارند از طریق بند انگشت کار ساده‌ای نمی‌باشد.

تشخیص سایز میلگرد با ترازو

این روش برای زمانی مناسب است که آرماتورها بسته نباشند در غیر این صورت کارایی ندارد، این روش دقیق تر نسبت به روش قبل است، در این روش میلگرد های ساده و یا آجدار را که دارای طول های مختلف هستند را وزن می کنند و بعد از بدست آمدن وزن قطر میلگرد را حساب می کنند.

فرمول محاسبه وزن میلگرد

3/14 * 7/8 * طول * شعاع به توان 2 = وزن میلگرد

1000 / وزن میلگرد <—–

۱۴/۳ = π

۸/۷ = وزن مخصوص

پارامترهای طول و شعاع بر حسب میلی‌متر

تشخیص سایز میلگرد با کولیس

کولیس (calipers) یکی از ابزارهای مهندسی می‌باشد که کاربرد فراوانی در زمینه‌های مختلف از جمله صنعت دارد. ابعاد شی مد نظر از طریق کولیس با دقت بالایی اندازه‌گیری می‌شود. در اندازه‌گیری میلگرد‌های آجدار به وسیله‌ی کولیس باید سه قطر را با توجه به نوع آج به کار رفته مورد بررسی قرار دهند.

یکی دیگر روش تشخیص سایز میلگرد استفاده از کولیس (calipers) می باشد، کولیس یکی از ابزار های مهندسی معروف است

  • قطر اسمی
  • قطر زمینه
  • قطر خارجی

در یک مثال ساده این مفاهیم را مورد بررسی قرار می‌دهیم. فرض کنید میلگرد ۱۶ داشته باشیم که آج به کار‌رفته در آن به صورت یکنواخت باشد، در این‌صورت قطر اسمی آن برابر ۱۶، قطر زمینه (بدون در نظر گرفتن آج) برابر ۱۵، و قطر خارجی (با در نظر گرفتن آج) برابر ۱۸ است.

تشخیص سایز میلگرد با ریسمان و آچار فرانسه

یکی از ابزارهای موجود در پروژه‌های ساختمانی ریسمان بنایی می‌باشد. با استفاده از این ابزار نیز می‌توان اندازه میلگردها را تشخیص داد، بدین صورت که ریسمان را دور میلگرد مد نظر می‌پیچند و از طریق اندازه‌ حاصل از آن، می‌توانند محیط میلگرد را محاسبه نموده و سپس به قطر میلگرد پی ببرند. با کمک آچار فرانسه مدرج نیز می‌توان سایز میلگردها را کنترل نمود، در نظر داشته باشید که اگر این میلگردها از قبل علامت‌گذاری شده باشند در سریع‌تر انجام شدن کارها کمک شایان می‌کنند.

مهندسین ساختمان باید دقت در خرید خود داشته باشند و به موارد گفته شده عمل کنند و تا جایی که امکان دارد از میلگرد ها با سایز های نزدیک به یکدیگر استفاده نکنند چرا که ممکن است در استفاده از آن دچار مشکل شده و به دردسر بیوفتند که این موضوع در فوندانسیون ها اتفاق می افتد هدف ما از اندازه گیری دقیق میلگرد به این علت است که از سایز های نزدیک به هم به جای یکدیگر استفاده نشود.

سخن آخر

در این مقاله سعی شد تا شما را با انواع روش های اندازه گیری میلگرد آشنا کنیم تا بتوانید در انتخاب هر کدام از این روش ها آزادانه تصمیم بگیرید و آن که برای شما و کارتان مناسب تر است را انتخاب کنید، همانطور که اشاره شد تا جایی که ممکن است از میلگر ها با سایز های پشت سر هم استفاده نکنید چرا که با همه ی روش های اندازه گیری نیز باز هم این احتمال وجود دارد، امیدواریم که از این مقاله استفاده کرده باشید و برای شما مفید واقع شده باشد.

نظرتان راجع به این نوشته

شاید این نوشته نیز مورد علاقه شما باشد

دیدگاه
کاربران