فولاد CK45 چیست؟ + (کاربرد | انواع)

همانطور که می دانید فولاد یکی از مواد اولیه پر کاربرد در انواع صنایع بوده و کاربرد های فراوانی دارد که تکنولوژی ساخت و مدل های آن هر روزه در حال پیشرفت می باشد. این عنصر با ترکیب شدن با عناصر دیگر می تواند خاصیت های بسیار مناسبی را دارا شود، برای مثال در برابر خوردگی و ساییدگی مقاوم شود و یا در دما های بالا از خود مقاومت نشان دهد و یا  نقطه ذوب فلزات را تغییر دهد. این محصول که در کوره های بسیار بلند آلیاژ سازی ساخته می شود را اصطلاحا با نام فولاد آلیاژی می شناسند.

یکی از انواع فولاد آلیاژی که  رایج و پر مصرف می باشد فولاد CK45 است. فولاد CK45 در یکنواخت سازی، برگشت دهی، آب دهی، کارهای سرد و همچنین در ساخت قطعاتی که باید مقاومت متوسط از خود نشان دهند مصرف می شود. فولاد CK45 از مصرفی ترین فولاد های آلیاژی می باشد که در این مقاله به معایب، مزایا، کاربرد ها ، ساختار و بررسی کلی این فولاد می پردازیم پس با ما همراه باشید

فولاد CK45 چیست؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که محصولات فولادی که در صنایع مختلف کاربرد های بسیاری دارند از نظر سختی به 3 دسته تقسیم می شوند که عبارت اند از:

 • کربن بالا
 • کربن متوسط
 • کربن پایین

فولاد CK45 که با نام استیل CK45 آن را می شناسند جزء مصرفی ترین و متداول ترین فولاد ها به شمار می روند که می توان آن را از طریق نورد گرم تولید نمود و هم می توان به روش نرمال این فولاد را ساخته و تولید کرد، فولاد CK45  و یا استیل CK45 جزء دسته دوم یا کربن متوسط قرار می گیرد، کربن این محصول در حدود 0.45 درصد می باشد. به جزء کربن عناصری دیگری نیز در این فولاد دخیل هستند مانند: سیلیسیم که مقدار 0.25 درصد و منگنز که مقدار 0.65 که علاوه بر کربن در استیل CK45 وجود دارند.

از خاصیت ها و ویژگی های استیل CK45 می توان به مقاوم بودن در برابر خوردگی و ساییدگی، مقاوم بودن در برابر ضریه، مقاومت به صورت کششی ، استحکام بالا، استحکام بالا و همچنین مناسب برای برخورد با حرارت اشاره کرد. اما باید توجه داشته باشید که جوشکاری این فولاد باید با دقت و حوصله زیادی انجام شود چرا که ممکن است فولاد دچار ترک خوردگی و آسیب دیدگی شود.

عناصر ذکر شده در کوره های آلیاژی همراه با درصد وزنی های مختلف به آهن مذاب اضافه شده و پس از آن با ریختگری پیوسته محصول پایانی در اشکال مختلف و متفاوت ساخته و تولید می شوند.

به علت این که قیمت میلگرد و همینطور ورق CK45 از قیمتی مناسب و مقرون به صرفه برخوردار هستند این دو محصول در بازار متداول تر و پرطرفدار تر می باشند، علیت این امر مقدار کربنی می باشد که در فولاد CK45 استفاده شده است. همچنین این فولاد به صورت های دیگری نیز عرضه می شوند که عبارت اند از:

 • شمش شش وجهی
 • شمش مربعی
 • شمش مسطح
 • تسمه
 • لوله

و در صورت های دیگری نیز استفاده می شود.

خواص مکانیکی فولاد CK45

خواص مکانیکی فولاد CK45 عبارتند از:

 • 1100 در جه سانتی گراد دمای آهنگری را دارا است.
 • 585 مگاپاسکال استحکام کششی را دارا است.
 • نسبت پویسون ۲۹ را دارا است.
 • 650 تا 700 درجه سانتی گراد دمای آنیلینگ را دارا است.
 • 820 تا 860 درجه سانتی گراد دما سختی را دارا است.
 • میزان 4 تا 17 درصد افزایش طول را دارا است.

کاربردهای فولاد CK45

خصوصیات، ویژگی ها و مزایا این محصول به علاوه قیمت مناسب و مقرون به صرفه آن سبب شده تا در صنایع مختلف از جمله نفت، ساختمان سازی، پتروشیمی و همچنین خودرو سازی و… از آن استفاده شود. مثلا در صنعت خودرو سازی میله های اتصال دهنده، میل لنگ، بوش، سگدست، شفت، چرخ دنده ها، اکسل و… که مقدار استحکام آن ها بالا بوده و به مقاومت بالا تری نیاز دارند از فولاد CK45 استفاده می کنند.

مته دریل

فولاد CK45 همچنین در ساخت شافت ها، مته های حفر کننده، محور پمپ ها غلطک صنعتی و… به وفور از این فولاد استفاده می شود. همچنین در ابزار و یراق نیز این محصول مورد استفاده قرار می گیرد برای مثال برای ساخت چکش، انبردست، میخ، چاقو، پیچ، انواع مته و… فولاد CK45 مورد استفاده قرار می گیرد.

کاربرد فولاد CK45 به همینجا ختم نشده و در تولید و ساخت ابزار هایی که با خاک سرو کار دارند که میتوان آن ها را خاک ورز گفت نیز کاربردی هستند. خاصیت هایی مانند مقاوم بودن در برابر ضربه و قیمت مناسب، در ساخت گاو آهن و ابزار های دیگر کاربردی هستند که فولاد CK45 به علت داشتن همه ی خاصیت هایی که قبل تر به آن اشاره شد گزینه مناسبی می باشد.

به طور کلی مصرف فولاد CK45 در کارهای سرد، یکنواخت‌سازی، آب‌دهی، برگشت‌دهی و همچنین تولید قطعاتی که در معرض تنش‌های متوسط قرار دارند، بیشتر است. البته در طی این فرآیندها باید نکاتی مانند نقطه‌ی ذوب فولاد و آهن موردتوجه قرار گیرند تا محصول خروجی مورد انتظار حاصل شود.

به علاوه فولاد CK45 در کار های سرد، آب دهی، برگشت دهی، یکنواخت سازی و در ساخت قطعه هایی که به صورت متوسط در معرض ضربه قرار دارند کاربرد دارد، لازم به ذکر است که در طی این عملیات ها به نقطه ذوب آهن، نقطه ذوب فولاد توجه کرد که محصول پایانی به مشکلی نخورده و مورد انتظار ما پیش برود.

میلگرد CK45 چیست؟

در حقیقت شمش فولادی CK45 بعد از گذراندن چندین مرحله نورد در دمای بالا به مقاطعی شبیه به دایره و میلگرد تبدیل می شود. بیشتر بودن مقدار کربن در ساختار CK45 به نسبت میلگرد های معمولی (ST37) این خاصیت را فراهم می کند که استحکام و سختی آن افزایش پیدا کند. میلگرد CK45 در دم 650 درجه تا 700 درجه سانتی گراد می پزد و پس از این مرحله در دما 900 درجه تا 1150 درجه سانتی گراد عملیات آهنگری انجام می شود پس از مرحله آهنگری نوبت به مرحله تابکاری، و همچنین نرمال سازی می رسد و پس از آن توسط روغن در دمای بین 800 درجه تا 820 درجه سانتی گراد  و یا آب در دمای 800 درجه تا 830 درجه سانتی گراد سرد شده و سختی آن بالا می رود.

میلگرد CK45

قبل از اینکه فرآیند سردکاری شروع شود ابتدا باید از این اطمینان داشت که حرارت به طور کلی خالی شده باشد. در پایان فرآیند خستگی در دمای 550 درجه تا 660 درجه سانتی گراد بر روی میلگرد اعمال می شود. با تغییر دادن و عوض شدن مقدار سختی و همچنین دیگر خصوصیات دمای که با به قطعات وارد می شود متغیر و بر اساس آن تنظیم می شود. این فرایند به عواملی همچون سرعت حرارتی، زمانه غوطه وری، سرعت سردکاری و… در روغن و یا آب وابسته می باشد.

میلگرد 335 و CK45 دارای حداقل تنش نیوتون بر متر مربع می باشد و دارای حداقل استحکام کششی 610 نیوتون بر متر مربع است. سازمان SAE آمریکا، DIN آلمان که مشخص کننده استاندارد های میلگرد و همچنین خصوصیات آن ها می باشند، با ترتیب با کد 1.1191 و 1045 اسم گذاری شده اند، میلگرد های کربن در درجه متوسط در بازار ایران با نام های، 1060، V945 و C60 با قطر های 12 میلی متر تا 800 میلی متر به شکل شاخه های 6 متری مورد معامله و خرید و فروش قرار می گیرند، که عرضه آن ها به صورت آنیل و یا خام و با مقدار سختی پایین و استحکام پایین انجام می شود، تا سهولت کار بر روی آن بیشتر شود.

راجع به قیمت و هزینه این میلگرد ها باید بگوییم که دارای قیمت بالاتری نسبت به نمونه ها و موارد مشابه می باشد و همچنین نسبت به برند تولیدی نیز متفاوت می باشد، در بخش واردات این محصول بخشی از نیاز ما توسط کشورهایی مانند اوکراین، آلمان، روسیه و… تامین می شود، در ایران تولید کننده اصلی این محصول گروه آلیاژی یزد بوده و از دیگر کارخانه ها اسفراین و اصفهان هستند.

ورق CK45

ورق CK45 که به آن ورق کربن متوسط هم گفته می شود در صنعت آن ها را به سازه های مهندسی می شناسند، که برای ساخت و تولید این ورق ها به روش نورد گرم در ابتدا تختال فولادی از عملیات ریخته گری مداوم حاصل شده و توسط دستگاه هوابرش به طول های مد نظر بریده می شود، پس از این فرآیند قطعات را در کوره های مخصوصی می گذارند که ورق ها از پیش گرم شده باشد و پس از چندین مرحله نورد گرم ورق CK45 به ضخامت مورد نظر ما می رسد.

ورق CK45

قیمت ورق CK45 از ورق آهنی بالاتر بوده و قیمت ورق CK45 نسبت به ابعاد و اندازه های تولید شده و کیفیت تولیدی متغیر بوده و متفاوت است، رایج ترین ضخامت ها برای ورق CK45 بین 3 تا 50 میلیمتر بوده و ابعاد 6000 در 2000 و 1500 و 6000 میلی متر می باشد،

ورق CK45 دارای ویژگی کششی بالا و در خانواده ورق های مقاوم در برابر ساییدگی قرار می گیرد. از وژگی های دیگر ورق CK45 می توان به سختی پذیری و همچنین جوش پذیری آن اشاره کرد، ورق CK45 در ساخت و تولید قطعاتی همانند تیغه های ماله کشی استفاده می شود، این تیغه ها در معرض سایش همیشگی با بتن هستند، و استفاده از ورق CK45 این خاصیت را دارد که در برابر فشار مقاوم باشند و از خود مقاومت نشان دهند و به راحتی تغییر شکل و یا خم نشوند که ورق CK45 باعث شده که آن ها خاصیت فنری شکل به خود گرفته و به دلیل همین خاصیت است که این اتفاق می افتد.

کاربرد های ورق CK45

ساخت جاده

 • مخازن تحت فشار های زیاد
 • تولید و ساخت قطعات در که در دماهای بسیار پایین استفاده می شوند.
 • تولید و ساخت قطعات در که در دماهای بسیار بالا استفاده می شوند.
 • تولید و ساخت قطعاتی که در برابر رطوبت هستند.
 • تولید و ساخت قطعاتی که در معرض خوردگی و زنگ زدگی هستند.
 • در ساخت پل ها
 • در شهر سازی
 • در ساخت جاده ها
 • در حمل و نقل

تولدی کنندگان عمده داخلی این محصول فولاد اصفهان، اسفراین، یزد و… در کشو ما ایران هستند. در بازار خارج از ایران نیز این ورق ها از کشور آلمان، روسیه، کره جنوبی و… وارد کشور می شوند.

تسمه CK45 به 3 دسته تقسیم بندی می شوند که عبارت اند از:

 • فابریک
 • نوردی
 • ماشین کاری

این تسمه ها از طول عمر بالاتر و همچنین سختی بیشتری نسبت به نمونه های مشابه خود برخوردار هستند. که به صورت نرمال ریختگری می شوند، همچنین می توانند مجددا از قراضه و ضایعات فولاد CK45 ریختگری شوند. بعد از آن شمش های فولادی با طول های مشخص در کوره های مخصوص در دماهای بالا گرم شده و بعد از اینکه گداخته شدند، تحت فشار غلتک ها در چندین فاز قرار می گیرند و در پایان فرآیند تسمه ها با ضخامت و عرض مشخص تولید و ساخته می شوند.

از برش ورقه هایی که به اصطلاح به آن ها ورقه های مادر می گویند تسمه های ماشینکاری حاصل و ساخته می شوند، که در این روش امکان دارد تسمه ها خم شده و در محور های مختلفی قرار بگیرند. که راه حل این مسئله آن است که از یک فرآیند با نام اتوکشی استفاده می شود که این روش بسیار شبیه به نورد سرد می باشد.

ماشینکاری

در پایان این تسمه ها تحت ماشینکاری قرار داده می شوند، طول این تسمه ها عموما 6 الی 10 متر بوده و عرض آن ها میان 10 تا 100 سانتی متر است، این تسمه ها دارای ضخامت 3 تا 12 میلی متر هستند، نکته حائز اهمیت آن است که هر مقدار عرض تسمه ها کم تر باشد، تابیدگی و خمیدگی آن افزایش می یابد.

سخن آخر

ورق، تسمه، میلگرد و… همگی محصولاتی از فولاد CK45 می باشند که از این فولاد حاصل شده و ساخته و تولید می شوند، که دارای توان کششی بالا و همچنین قابلیت ماشین کاری می باشند و در ساخت ابزار های مانند پیچ، مته، میخ، چکش و… از فولاد CK45 استفاده می شود. فولاد CK45 به لحاظ حرارتی دارای مقاومت بالایی می باشد همچنین مقدار کربن به سخت تر شدن این محصول و مستحکم تر شدن آن می افزاید.

فولاد CK45 در خارج از ایران و هم در داخل کشورمان تولید می شود و قیمت و همچنین کیفیت آن متوجه برند . کارخانه تولیدی آن است، بنابر این اگر در تولیدات خود نیاز به خواصی که برای شما شرح داه شد و قیمت این محصول برای شما صرف می کند فولاد آلیاژی با کربن متوسط می تواند مناسب ترین انتخاب برای شما بوده باشد، چرا که در با این ویژگی ها و این کیفیت نمی توان محصول جایگزینی پیدا کرد.

امیدواریم که این مقاله برای شما مفید و کاربردی بوده باشد و از آن استفاده کرده باشید، اگر هرگونه ابهام و یا سوالی دارید می توانید با کارشناسان استیل آنلاین تماس حاصل کرده و سوالات خود را مطرح کنید.

نظرتان راجع به این نوشته

شاید این نوشته نیز مورد علاقه شما باشد

دیدگاه
کاربران