برشکاری ورق + انواع برش ورق فولادی

فولاد یکی از مهمترین محصولات و مواد اولیه در بسیاری از صنایع می باشد که کاربرد های فراوانی داشته و استفاده می شود و جزء موارد با اهمیت بسیاری از صنایع و کارخانه جات می باشد، یکی از مواردی که پس از خرید فولاد با آن رو به رو هستیم بحث بریدن آن و برش فولاد است، روش های مختلفی برای برش فولاد وجود دارد و استفاده می شود که قصد داریم به بررسی چگونگی این فرایند و همچنین مزایا و معایب آن، چگونگی برشکاری و اینکه کدام یک از این روش ها بهینه تر است بپردازیم، پس با ما همراه باشید.

برشکاری ورق فولادی

انواع روش‌های برشکاری ورق را برای شما آمده کرده ایم برای اینکه بتوان ورق فولادی و تمامی محصولات فولادی را استفاده کرد و آن ها را به شکل ها و اندازه های دلخواه برحسب کاربرد مدل و محیط کار در آورد نیاز است که آن ها را برش دهند تا بتوانند آن را به محصول مدنظر خود تبدیل کرده و از آن استفاده کنند.

برای برش کاری ورق های فولادی و همچنین برش کاری ورق های آهنی روش های مختلفی وجود دارد که در ادامه به آن ها می پردازیم. بریدن ورق های فولادی و برش آن ها به اندازه دلخواه با با روش های دستی و یا روش های مکانیکی اصطلاحا برش کاری ورق آهن و یا برش کاری ورق فولاد می گویند.

انواع برش ورق فولادی

برای انتخاب بهترین ورق با توجه به نیز ما و داشتن ویژگی هایی از نظر ما مانند قیمت ورق، دقت و کیفیت به کار رفته در ورق، ضخامت ورق و… باید روش های مختلف برش کاری آن را بدانیم و ساز و کار آن را بشناسیم تا بتوانیم بهترین ورق مد نظر خود را انتخاب کرده و از آن استفاده کنیم.

روش های برش ورق فولاد و همچنین آهنی و برش ورق استیل را می توان از چندین لحاظ تقسیم بندی کرد برای مثال روش برش دستی، روش برش مکانیکی، روش برش سنتی، روش برش مدرن، روش برش سرد، روش برش گرم و… که در ادامه تمامی این روش ها و ویژگی ها و مزایا و معایب آن را برای شما شرح می دهیم پس با ما همراه باشید تا مشخصات و ویژگی های آن ها را بررسی کنیم.

روش تراشکاری

در این روش برش ورق فولادی به وسیله یک دستگاه با دقت بالا و کیفیت نسبتا خوبی انجام می شود این روش از جمله روش های ستنی به شمار می آید به علاوه روشی مکانیکی می باشد، از روش تراشکاری بیشتر در صنایعی مانند خودرو سازی استفاده می شود.

روش سنگ فرز (سنگ‌زنی)

روش سنگ زنی هم مانند روش تراشکاری که در بالا به آن اشاره شد جزء روش های مکانیکی و همچنین سنتی می باشد، ساز و کار این روش بدین صورت است که تیغ دستگاه سنگ فرز مرتبا می چرخد و سطح آن را صیقل داده و صاف می کند،  معمولا این روش برش برای بریدن ورق هایی استفاده می شود که کیفیت روی ورق حائز اهمیت باشد.

روش قیچی

این روش در واقع برای بریدن ورق های فولادی با ضخامت پایین است که جزو روش های سنتی بوده و جزء روش های سرد می باشد، قیچی دستی می تواند ضخامتی حول و حوش یک و نیم میلی متر و همچنین قیچی های گرید بر ضخامت شش میلی متر و قیچی های اهرمی ضخامت پنج میلی متر را می تواند برش انجام دهد.

روش پانچ

اگر فشاری با وزن و قدرت 1000 تن را وارد کنیم باعث می شود ورق بریده شود یکی دیگر از روش های برش ورق های آهنی و فولادی روش پانچ است که مورد استفاده قرار می گیرد این روش از روش های سنتی می باشد و مانند دو روش بالا از روش های مکانیکی می باشد به علاوه این روش روش سر است که بیشتر برای فلزات مستحکم و قوی استفاده می شود.

روش رزوه زنی

روش رزوه زنی نیز مانند روش های ذکر شده از روش های سنتی می باشد، از این روش در حال حاضر کمتر استفاده می شود، این روش با استفاده از دستگاه های فرمینگ و رولینگ و همچنین فرز تراش ورق های فولادی را می برد.

روش الکترود

بر خلاف روش هایی که در بالا آورده شد که سنتی بودند، این روش یک روش مدرن می باشد روش الکترود جزء روش های گرم می باشد، این روش به این صورت است که سوراخ را در فلزات ایجاد کرده و برش می دهند. از این روش استفاده زیادی نمی شود و کاربرد آن رایج نیست.

روش CNC

روی CNC | سی ان سی یا به انگلیسی Computer Numerical Control که به معنای کنترل عددی کامپیوتر است، در این روش اطلاعات خاص برش به یک کامپیوتر و یا یک مینی کامپیوتر داده می شود و وظیفه برنامه و فرایندی که باید اتفاق بیوفتد را دارد و در واقع با رایانه به دستگاه می گوییم که چه برشی و با چه ضخامتی بزند و آن را کنترل و مدیریت می کنیم. این روش جزء روش های مدرن و گرم است. یکی از مزایای این روش این است که اگر برشی تکرار شونده داریم که بسیاری از مشتریان آن را سفراش دهند نیازی به هر بار طرح دادن به رایانه نیست و می توان مشخصاتی که می خواهیم پیاده سازی شوند را ذخیره کنیم.

روش لیزری

برش ورق با لیزر – روش لیزری که جزء روش های مدرن و جدید است و از روش گرم برای برش استفاده می کند بدین صورت است که یک اشعه لیزر بر روی یک نقطه می افتد و باعث سوراخ شدن ورق فولادی می شود و با حرکت باعث می شود ورق فولادی بریده شود. این روش (روش لیزری) یکی از بهترین روش ها برای برش ورق های آهنی و فولادی است که دارای دقت بالا و این که ورق با کیفیت و بدون تاب بعد از برش انجام می شود، به علاوه کم مصرف به لحاظ انرژی بوده و از این بابت ها بسیار مناسب است. همچنین روش لیزری برای برش ورق آلومینیومی نیز کاربردی می باشد.

از محاسن این روش می توان به این موضوع اشاره کرد که در روش لیزری سایش حدودا 0 است و مراحل کار تماما اتوماتیک بوده و صدای دلخراش و طاقت فرسا نداشته و صدای آن نسبتا کم است، به علاوه کیفیت برش بالا بوده و از این بابت بسیار مناسب است. اما این محصول مانند هر محصول دیگری نیز دارای معایبی می باشد برای مثال هزینه بالای برش را می توان از معایب این روش دانست. به جزء آن در روش لیزری نمی توان با ضخامت بیشتر از 31 میلیمتر عملیات برش را انجام داد. این روش نیز سرعت پایینی دارد که می توان آن را جزء معایب این محصول دانست.

روش سمباده زنی

تفاوتی که این روش با روش سنگ زنی دارد در این است که در این روش بر اساس قطعه سمباده کاری می شود. این روش یکی از شبیه ترین روش ها به روش سنگ زنی می باشد، روش سمباده زنی تقریبا با روش سنگ زنی یکی است و به یک صورت انجام می شوند.

روش هواگاز

روش هواگاز جزء روش های قدیمی می باشد اما جزء پر کاربرد ترین و رایج ترین روش های برش می باشد، روش هوا گاز توانسته تا به امروز در میان روش های برش دوام آورده و هنوز مورد استفاده باشد. تمامی فلزات را می توان با این روش برش زد از قبیل گالوانیزه، استیل و… هستند یکی از مزیت های این روش برش این است که می توان به صورت همزمان از چندین اهرم برای برش استفاده کرد.

یکی دیگر از مزایای این روش برش ورق ها با ضخامت های بالا می باشد که مشکلی از این بابت وجود ندارد، هزینه پایین برش و مقرون به صرفه نیز از مزایای این محصول به حساب می آید. معایب این روش نیط عبارت اند از: ایجاد خاکستر و گرما بیش از حد و سرعت برش کم و پایین نیز از معایب این روش هستند. این روش همانطور که از نامش پیدا است در هنگام برش سوخت گاز برای ایجاد حرارت از نازل برش بیرون می آید.

روش پلاسما

این روش که به روش پلاسما معروف است جزء روش های قدیمی می باشد که از روش های گرمایی محسوب می شود، در این روش با یک مشعل عملیات برش صورت می گیرد بدین شرح که گاز نجیب با هوای فشرده به سرعت از داخل نازل دستگاه بیرون آمده و باعث می شود که یک قوس الکتریکی میان گاز و سطح ورق افتاده و گاز به حالت پلاسما تبدیل شود.

این روش جزء روش هایی است که با دقت بالا عملیات برش را انجام می دهد که جزء مزایای این روش می باشد به علاوه این روش نسبت به روش هواگاز تراشه فلزی ایجاد نمی کند و سرعت بیشتری نسبت به آن دارد. این دستگاه سر و صدا داشته و هزینه بالای برش و همچنین تولید گاز آلاینده از معایب این روش می باشد.

روش گیوتین

این روش یکی از روش‌های سرد و البته قدیمی است که در سه مدل مکانیکی، پدالی و هیدرولیکی انجام می‌شود که با توجه به ضخامت ورق فولادی مورد نظر از این مدل‌ها استفاده می‌شود. برشی که توسط گیوتین انجام می‌شود به کمک تیغه‌های کروم‌دار آن است. همچنین می‌تواند تا ضخامت ۳۰ میلی‌متر را برش دهد و علاوه بر فولاد برای برش فلزات کربنی و آلیاژی نیز مناسب است. اقتصادی بودن و اتوماتیک بودن آن از جمله مزایای این روش محسوب می‌شوند.

روش گیوتین جزء قدیمی ترین روش ها و جزء روش های سرد است و در 3 نوع و مدل انجام می شود که عبارت اند از:

 • مدل مکانیکی
 • پدالی
 • هیدرولیکی

که با توجه به ضخامت ورق های فولادی از این روش ها استفاده می شود. به کمک تیغه کروم دار روش گیوتین ورق ها را برش می دهد. در روش گیوتین ما میتوانیم تا ضخامت 30 میلی متر را برش دهیم، از مزایای این روش آن است که مراحل کار اتوماتیک بوده و قیمت مقرون به صرفه ای دارد. به علاوه از این روش به جزء برش فولاد برای برش فلزت آلیاژی و کربنی مناسب می باشد.

روش واترجت

این روش جزء روش های سرد است که ورق فولادی را با آب برش می دهند که جزء روش های جدید و مدرن می باشد که با فشار بالا و بیش از حد آب ورق های فولادی برش می خورند. روش کار این دستگاه بدین صورت است که ترکیبی از آب با ستگ فشرده در تقریبا شش هزا پوند بر اینچ را بر سک ورق فولادی وارد کرده و باعث می شود ورق ساییده و زره زره بریده شود.

یکی از مزیت های این روش برای بریدن ورق های فولادی این است که در این روش ورق های فولادی شکل ظاهر خود را در هنگام برش از دست نداده و هم و دفرمه نمی شوند، همچنین در این روش گرما ایجا نمی شود و جز روش های سرد است، برش از کیفیت بالایی برخوردار است، برای برش در ضخامت های بالا محدودیتی وجود ندارد. و از معایب آن می توان به قیمت بالا و هزینه بالای برش اشاره نمود.

انتخاب روش برشکاری مناسب

برش ورق آهن با لیزر

در بالا روش های برش کاری ورق گفته شد در این میان بین تمامی روش هایی که به شما معرفی شد، در ابتاد باید ببنید که نیاز شما چیست و چه فاکتورهایی برای شما اهمیت دارد و بهترین انتخاب برای کار شما چیست. تمامی روش های ذکر شده کاربرد خاص خود را داشته و در صنایع مختلف استفاده می شوند، اینکه شما از کدام یک از آن ها استفاده کنید بستگی به فاکتور هایی دارد که شما برای محصول خود در اولویت قرار داده اید مثل ضخامت، کیفیت، دقت و هزینه های برش.

ضخامت

 • برای کمتر از 3 میلیمتر ضخامت از لیزر و یا پلاسما استفاده می شود
 • برای کمتر از 2 میلیمتر ضخامت از لیزر استفاده می شود
 • برای ضخامت های بیش از 50 میلیمتر از هواگاز و یا واتر جت استفاده می شود
 • برای کمتر از 6 میلیمتر ضخامت از واتر جت، لیزر و یا پلاسما استفاده می شود
 • برای ضخامت های بشتر از 31.75 میلی متر از هواگاز و یا پلاسما و یا واتر جت استفاده می شود
 • برای ضخامت های بیشتر از 200 میلیمتر از هوا گاز استفاده می شود

دقت و کیفیت و برآورد هزینه‌ها

 • برای شما ظاهر ورق پس از برشکاری اهمیت دارد پس باید از روش واتر جت استفاده کنید.
 • برای شما اولویت این است که ضایعات کمتری پس از روش واتر جت و یا لیزر استفاده کنید.
 • برای شما مهم است که برش های دقیق و منظمی داشته باشید پس از روش لیزر و یا واتر جت استفاده کنید.
 • برای شما اولویت هزینه ها می باشد پس از روش هواگاز استفاده کنید.
 • کیفیت جزء اولویت های شما نیست پس می توانید از روش پلاسما استفاده کنید.

سخن آخر

روش های متفاوتی برای برش محصولات فولادی وجود دارد که به آن ها اشاره شد که شما می توانید بر اساس نیاز و طریقه استفاده خود از آن ها برای برش ورق های فولادی خود استفاده کنید ما قصد داشتیم تا در این مقاله شما را با روش های برش ورق های فولاد آشنا کنیم تا راحت تر بتوانید برای برش محصولاتتان تصمیم گیری کنید و خدایی ناکرده متضرر نشوید، اگر هر گونه سوال و راهنمایی راجع به برش محصولاتان و یا مشاوره در زمینه، آهن، فولاد، استیل و… دارید می توانید با استیل آنلاین تماس گرفته تا کارشناسان خبره ما شما را راهنمایی کنند.

نظرتان راجع به این نوشته

شاید این نوشته نیز مورد علاقه شما باشد

دیدگاه
کاربران