سپری چیست؟ (انواع+کاربرد)

یکی از مقاطع رایج، پر استفاده و کاربردی در صنعت ساختمان سازی و ساخت و ساز سپری است مه آن را با نام پروفیل T نیز می شناسند، اشتباها خیلی از ما سپری را با نبشی اشتباه می گیریم، اما این دوع محصول با یکدیگر تفاوت دارند که در ادامه به برسی کامل سپری می پردازیم همچنین اگر مایلید که راجع به نبشی بدانید می توانید به مقاله نبشی چیست؟ مراجعه کنید.

در ادامه به کاربردهای سپری و برسی کلی این مقطع فولادی می پردازیم پس با ما همراه باشید تا تفاوت ها، مزایا و کاربردها این محصول را بررسی کنیم.

در واقع سپری از یک بال و جان بلند و باریک تولید و ساخته می شود که در اصطلاح آن را با نام پروفیل T نیز می شناسند چرا که شکل ظاهری سپری شبیه به T انگلیسی می باشد، سپری جزء دسته محصولات ساختمانی و صنعتی به حساب می آید که برای تولید آن از 2 روش فابریک و پرسی استفاده می شود.

سپری چیست؟

در پاسخ به این سوال که سپری چیست باید بگوییم که سپری در واقع از جان باریک و بلند ساخته می شود که به دلیل شباهت زیاد این محصول فولادی با حرف T انگلیسی به آن پرفیل T نیز می گویند.

همانطور که در بالا اشاره شد به جز از روش های تولیدی فابریک و پرسی گاها دیده شده که تیرآهن را از وسط و از طول می برند و با این روش سپری می سازند، همچنین اگر به اتصال قوی نیاز باشد و ضخامت بالا برای کار نیاز باشد برای این منظور تیر آهن هاش را می برند تا هم ضخامت بیشتری را دارا باشد و هم مقاوم تر باشد و به این روش سپری مورد نیاز رو ساخته و تولید می کنند.

نکته ای که باید به آن توجه کرد این است که سپری ها در بازار از ضخامت 0/9 تا 2/5 میلی متر می توان پیدا کرد اما سپری رایج تر و پرکاربرد تر در بازار با ضخامت 2 میلی متر است و استفاده می شود و این ضخامت کاربردی تر است، سپری دارای نمره های بسیار و مختلفی است، سپری دارای دیواره هایی می باشد که اغلب با لبه اش هم اندازه می باشد، نمره ای که به آن اشاره شد برگرفته شده از اندازه لبه و ی همچنین دیواره بر اساس میلی متر می باشد.

اگر بخواهیم مثال بزنیم اگر اندازه لبه سپری 20 میلی متر باشد نمره ی آن می شود 2، که به آن اصطلاحا سپری نمره 2 می گویند. سپری طبق استاندارد جهانی تولید می شود بدین صورت که لبه آن گرد بوده و همچنین تیز باشد تولید و ساخته می شود، اندازه طول سپری معمول بین 6 متر تا 12 متر است که بین این 2 سایز می توان برحسب نیاز سفارش داده و محصول مورد نیاز را تهیه کرد.

انواع سپری

سپری ها همانطور که قبل تر گفته شد به دو صورت فابریک و پرسی ساخته تولید و عرضه می شوند، سپری ها جنس های مختلفی دارند که عبارت اند از: برنج، استیل، آلومینیوم، آهن و… همچنین سپری به دو روش تولید می شود روش اول نورد گرم و روش دوم نورد سرد است، در روش تولید نورد گرم از دستگاه های حرفه ای و تخصصی پیشرفته استفاده می شود قیمت سپری در این روش نسبت به نورد سرد کم تر است و به همین دلیل که این روش مقرون به صرفه تر است، سپری معمولا بیشتر به این روش تولید و عرضه می شود، سپری های تولید شده به روش نورد گرم به شکل و اندازه های مختلف و استاندارد های متفاوتی ساخته می شود که این این استاندارد ها عبارت اند از:

 • DIN1022
 • DIN59051
 • DIN EN 10055

که سپری طبق این استاندارد ها تولید، ساخته و عرضه می شوند. و حتما باید به این استاندارد ها توجه داشته باشید.

سپری از جنس آلومینیوم

سپری آلومینیومی مقاوم بوده و استحکام مناسبی را دارا می باشد، همچنین سپری آلومینیومی به آسانی تمیز می شود که یکی از مزیت های این سپری می باشد و به دلیل همین خاصیت در طراحی شیک و لوکس بسیار پرکاربردی است مثلا در طراحی فروشگاه ها از این سپری استفاده می شود.

سپری از جنس آهن

سپری آهنی خود به 2 دسته تقسیم بندی می شود که در ادامه به آن می پردازیم.

 • فابریک
 • نوردی

آهنی فابریک

نوع آهنی فابریک یا کامل تر سپری آهنی فابریک جزء خانواده پروفیل می باشد که از نظر ظاهری به شکل T انگلیسی می باشد که بعد از فرآیند نورد به سپری تبدیل می شود. سپری آهنی فابریک دارای جان، عرض، ضخامت بال و وزن آن بر اساس استاندارد های جدول اشتال می باشد، این استاندارد همان استاندارد آلمان است که به استاندارد های جدول اشتال از آن یاد می شود.

سپری آهنی فابریک که در بالا به آن اشاره شد در مواقعی کاربرد دارند که استحکام و مقاومت اهمیت بیشتری نسبت به ابعاد و اندازه داشته باشند.

آهنی نوردی

در واقع سپری آهنی نوردی یک پروفیل است که دارای اشکال هندسی می باشد و یکی از اختلاف های این نوع با سپری آهنی فابریک که در بالا به آن اشاره شد آن است که این نوع وزن کمتری نسبت به نوع قبلی دارد.

همانطور که گفته شد وزن این نوع نسبت به نوع قبلی کمتر است و همانطور که می دانید در نتیجه مقاومت و استحکام کمتری نیز دارد و برای جاهایی کاربرد دارد که ابعاد مد نظر باشد نه مقاومت و استحکام.

انواع سپری آهنی به لحاظ شکل ظاهری مقطع

سپری آهنی از نظر شکل ظاهری مقطع به 3 دسته تقسیم می شوند:

 • سپری با ارتفاع زیاد
 • سپری با اضلاع مساوی که عرض و ارتفاع آن‌ برابر باشد.
 • سپری با اضلاع ناتساوی که ارتفاع برابر با نصف عرض باشد.

کاربرد های سپری

سپری یکی از محصولات فولادی است که در بازار رایج و محصول بسیار کارآمد و کارایی است که امروزه بیشتر به آن توجه می شود که عمده استفاده آن در صنعت ساختمان سازی می باشد در ادامه برای شما نمونه هایی از کاربرد های سپری در انواع صنایع را برای شما آمده کرده ایم، با ما همراه باشید تا به بررسی کاربرد های سپری بپردازیم.

 • کاربرد های سپری عبارت اند از:
 • برای متصل نمودن ستون ها به پل ها
 • برای مقاوم نمودن اسکلت گلخانه ها
 • برای ساخت ستون و خرپا
 • استفاده در انواع درب و پنجره
 • برای استفاده در سازه های فلزی
 • برای استفاده در سقف های شیشه ای
 • استفاده در سقف کاذب
 • نماکاری خشک یا خشکه چینی
 • به عنوان مهارکننده در ساختمان‌ها
 • استفاده در ساختمان به عنوان مهار کننده
 • استفاده در سد سازی
 • استفاده در گارد ریل کنار پل ها و اتوبان ها
 • استفاده در سقف ها

هدف از این مطلب این بود که شما با کلیات سپری انواع، کاربرد های آن و بررسی کلی آن و با ویژگی های این محصول فولادی بیشتر آشنا شوید، سپری یکی از مقاطع فولادی می باشد که در چند سال اخیر برای مقاوم سازی و استحکام بیشتر ساختمان مورد توجه قرار گرفته است. امید داریم که این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد و با ویژگی ها و کاربرد های سپری آشنا شده باشید و جواب سوالات خود را راجع به سپری گرفته باشید، اگر سوال و یا در خرید سپری نیاز به مشاوره دارید می توانید با استیل آنلاین تماس بگیرید.

نظرتان راجع به این نوشته

شاید این نوشته نیز مورد علاقه شما باشد

دیدگاه
کاربران