تیرآهن هاش چیست؟ + (انواع – کاربرد)

ساختمان سازی هم مانند صنایع دیگر رو به رشد است و هر روزه این صنعت پیشرفت داشته و رو به جلو حرکت می کند، از همین رو ابزار و مصالح ساختمانی نیز پیشرفت می کنند و یا تعویض می شوند که این یک امر بدیهی است، تیرآهن جزئی از مهمترین ترین مصالح ساختمانی می باشد که برای ساخت پایه ساختمان ها و بنا ها کاربرد دارد، قبل از قرن بیستم به جای تیرآهن از تیر های چوبی استفاده می شد.

تیرآهن

پس از آمدن تیرآهن و پیشرفت آن ها تیرآهن هایی با بال پهن اختراع و ساخته شد و انقلابی در صنعت ساختمان سازی به پا کرد. (این اختراع توسط شرکت Bethlehem انجام شد که یک شرکت کشتی سازی می باشد.)

پس از اختراع تیرآهن هاش، این تیرآهن به یکی از اصلی ترین مصالح برای ساخت بناها و جزئی از  مهمترین اجزاء اصلی ساختمان تبدیل شد تا آن جا که امروزه در ساخت سازه ها و بناها به یکی از مهمترین مصالح تبدیل شده است، با ما همراه باشید با تیرآهن هاش بیشتر آشنا خواهید شد و به کاربرد تیرآهن هاش و انواع تیرآهن می پردازیم.

تیرآهن هاش چیست؟

در حقیقت تیر آهن پروفیل نورد شده است، با این تفاوت که سایز آن 100 میلی متر تا 1000 میلی متر که دارای طولی 12 متری می باشد که بال بلند و پهنی نسبت به تیرآهن های معمولی را دارا است که به همین علت می باشد که در بازار تیر آهن هاش را با نام تیر آهن پهن نیز می شناسند، تیر آهن هاش دارای استحکام و مقاومت بالایی است به سبب اندازه بال و ارتفاع آن، که حدودا باهم برابر است که شکل ظاهری آن شبیه به H می باشد.

تیر آهن هاش با 3 استاندارد st37، st44 و st52 تولید و عرضه می شوند، که در بین این 3 استاندارد، استاندارد st44 از استاندارد های رایج تر نسبت به 2 استاندارد دیگر می باشد، این محصول بیشتر تولید داخل کشورمان ایران است اما قیمت آن به نوسانات عرضی نیز واکنش نشان می دهد و قیمت تیرآهن هاش هم مانند دیگر محصولات فولادی با نوسانات عرضی تغییر می کند. برای اطلاع از آخرین قیمت تیرآهن با استیل آنلاین تماس بگیرید و و از آخرین قیمت ها با خبر شوید.

انواع تیر آهن

تیرآهن

در بررسی مشخصات و انواع تیر آهن و شناسایی آن باید بگوییم که امروزه با پیشرفت سربع صنعت فولاد، ابزار ها و مصالح ساختمانی در ابعاد اندازه ها و اشکال و نام های مختلف و متفاوتی کاربرد داشته و استفاده می شوند به طوری که بتوان به بهترین نحو و مناسب ترین شکل از آن ها استفاده نمود و از بیشترین ظرفیت باربری که دارند استفاده نمود، که هر کدام از آن ها در بخشی از بنا و سازه کاربرد دارند، تیر آهن جزء مهمترین و اصلی ترین پروفیل های مورد استفاده در ساخت و ساز و ساختمان است که مقاوت و استحکام بالایی در برابر خمش دارد که در 3 نوع INP، IPE و IPB تولید می شود.

انواع تیر آهن به شرح زیر است که در ادامه بشتر با آن آشنا خواهید شد.

  • تیر آهن INP
  • تیر آهن IPE
  • تیر آهن IPB

تیرآهن INP

نوع اروپایی از تیر آهن INP می باشد که آن را با نام های تیر آهن معمولی، تیر آهن نرمال و همچنین تیر آهن اروپایی نیز می شناسند،که در ساخت خرپا و همچنین تیرها و یا ستون ها از این نوع تیر آهن استفاده می شود، این نوع از تیر آهن به شکل I انگلیسی بوده که بالهای آن در ابتدا نازک بوده و در انتها آن (جایی که جان متصل اند) ضخیم تر می شوند، که با چشم غیر مسلح هم می توان شیب ملایمی را در این مقطع دید.

در نقشه این پروفیل را با علامت اختصاری و سپس سایز ارتفاع آن مشخص می کنند، برای مثال که بهتر درک کنید INP22 بدین معنا است که یک تیر معمولی و یک پروفیل نرمال با ارتفاعی 22 سانتی متر مد نظر است. معمولا طول این تیر ها بین 8 تا 16 متر بوده و ارتفاعی بین 80 تا 600 میلی متر را دارا هستند، و دارای عرضی با 42 تا 215 میلی متر می باشند.

تیرآهن IPE

این نوع از تیرآهن ضخامتی کمتر در جان دارد و عرض بالش بیشتر است که این دو تفاوت عمده IPE با INP یا همان تیرآهن نرمال است. به لحاظ ظاهری بسیار شبیه به INP می باشد اما با تفاوت هایی که به آن اشاره کردیم.

مشخصات پروفیل INP بدین شرح است که طول آن 16 تا 18 متر بوده و دارای ارتفاعی با 80 تا 600 میلیمتر است که عرض آن 46 تا 220 میلی متر است. این نوع از پروفیل در کشور ما کاربرد بسیاری دارد و به طور رایج استفاده می شود. این نوع از تیرآهن هم در کشو عزیزمان ایران و همچنین در اروپا تولید می شوند و همانطور که قبلا اشاره شد دارای شکلی شبیه به I انگلیسی است، که همانظور که می دانید IPE محبوب ترین نوع از تیرآهن در ایران می باشد.

تیرآهن IPB

در پاسخ به این سوال که تیرآهن بال پهن چیست؟ باید بگوییم که تیر آهن IPB یا همان تیر آهن بال پهن که در بازار به این نام این تیرآهن را می شناسند می باشد، که خود دارای 2 نوع بال پهن سنگین و بال پهن سبک می باشد، که مناسب ترین تیر آهن برای استفاده به عنوان ستون پروفیل نورد شده IPN می باشد چرا که استحکام بالایی داشته و از مقاطع دیگر مناسب تر است، همچنین این نوع از تیر اتصال راحت و بدون صرف انرژی اضافه انجام می شود.

تیرآهن IPB

نوع هاش از تیرآهن نیز بال های پهنی دارد و اصطلاحا عریض است که نسبت به IPE طول بال های بزرگتری را دارا می باشد. معمولا تیرآهن هاش برای ستون ها استفاده شده و کاربرد دارد که ارتفاعی برابر با بال ها دارد، همچنین برای درست کردن خرپا نیز از این نوع تیرآهن استفاده می شود، به علاوه برای ساخت تیر نیز کاربرد دارد، این تیرآهن ها طولی بین 8 تا 16 متر دارند و به لحاظ ظاهری شبیه به H انگلیسی می باشند، ارتفاع آن ها نیز در بین 100 تا 100 میلی متر می باشد.

تیرآهن

HEB نوعی از هاش در اصطلاح سنگین می باشد و در واقع این تیرآهن نسبت به HEA دارای بال های ضخیم تر و پهن تری است. استاندارد های استفاده شده برای این نوع از تیر آهن عبارت اند از:

  • TDP: STN 42 0135
  • C – STN 42 5550ČSN 42 5550
  • EN 10163-3
  • EN 10034
  • Euronorm 53-62
  • DIN 1025

و در استاندارد های ذکر شده توید و عرضه می شوند. و در صنعت های ساخت سد، ساخت برج، ساخت پل و در صنایع این چنینی که دارای مقاومتی بالا می باشد، کاربردی است.

نظرتان راجع به این نوشته

شاید این نوشته نیز مورد علاقه شما باشد

دیدگاه
کاربران