پروفیل چیست؟ (انواع + کاربرد)

امروزه، در صنعت ساختمان سازی و همچنین ساخت و ساز مصالح مختلف و گوناگونی استفاده می شود که در این میان پرکاربرد ترین مصالح مصالح از نوع فلزی هستند، که این مصالح فلزی با در نظر گرفتن نوع فلز و شرایط ساخت در قسمت ها و بخش های مختلف پروژه استفاده شده و کاربرد دارند.

در میان این مصالح فلزی که در صنعت ساخت و ساز استفاده می شوند، پروفیل های آلومینیومی دارای کاربرد های بسیاری اند که کارایی بالایی داشته و می توان از آن ها به بهترین نحو استفاده کرد که در بخش های مختلف استفاده می شوند.

امروز ما تصمیم داریم که شمارا با مفهوم و تعریفی از پروفیل ها آشنا کنیم همینطور به انواع پروفیل، چگونگی استفاده، فرآیند ساخت و نکات کلی و لازم که امکان دارد که به آن احتیاج پیدا کنید را کاملا برای شما تشریح می کنیم، پس اگر کلمه پروفیل به گوشتان خورده ولی اینکه پروفیل واقعا چیست را نمیدانید با ما همراه باشید.

پروفیل چیست؟

پروفیل در معنای تحت الفظی بدین معنا می باشد که یک مقطع ثابت می باشد و طول آن مشص شده باشد، ولی این که این الفظ در صنعت ساخت و ساز به چه معنا می باشد؟  در پاسخ به این سوال باید بگوییم که در واقع در کلمه Profile تعریفی که وجود دارد این است که به تجهیزاتی که در ساخت درب و پنجره و در نماهای ساختمانی و لوله ها استفاده می شود می گویند.

برای مثال برای تولید و ساخت قاب پنجره از پروفیل آلومینیومی استفاه می شود، به عبارت دیگر پروفیل ها در ساخت و ساز و صنعت ساختمان سازی اینگونه است که به دو نوع باز و بسته تقسیم می شوند.

در واقع پروفیل های باز در ابعاد و سایز ها و همچنین ضخامت های مختلفی تولید و ساخته می شوند که در ساختمان سازی به عنوان یک محصول پر مصرف برای تولید تسمه، میلگرد، نبشی، تیرآهن، ناودانی، هاش و همچنین چهارپهلو کاربردی است.

پروفیل های باز با سطح مقطع Z در واقع نوعی از پروفیل های باز هستند که در پروژه های بزرگ و وسیع تر کاربرد دارند و مورد استفاده قرار می گیرند، برای مثال پروفیل های باز با سطح مقطع Z در سقف سوله ها، سالن های بزگ ورزشی، پارکینگ های عمومی، انبر های بزرگ و سقف سالن ها و از این قبیل مثال ها کاربرد دارند.

در نوع بسته از پروفیل ها، کاربرد های متنوعی وجود دارد برای مثال در تولید قوطی، در کرکره های برقی، در تولید لوله و پروفیل پی وی سی و در درب و پنجره کاربردی هستند.

همچنین پیشنهاد می کنیم مقاله تفاوت پروفیل سنگین و سبک را نیز مطالعه کنید.

ساخت و تولید پروفیل

حتما شده که تا به حال به این موضوع فکر کنید که پروفیل چگونه تولید و سپس عرضه می شود؟ و اینکه فرایند و مراحل و چگونگی تولید پروفیل به چه صورت است و به چه روش هایی انجام می شود، در پاسخ به این سوال در این بخش می خواهیم تبدیل ورق های فولادی و کلاف به روش نورد سرد به محصول را برای شما بیان کنیم.

به عبارت دیگر باید بگوییم که پروفیل های باز و بسته پس از گذراندن مراحل و فرآیند های مختلفی تولید و ساخته می شوند. ک در ادامه به بررسی این مراحل و فرآیند ها می پردازیم پس با ما همراه باشید.

پروفیل

مرحله اول تامین مواد اولیه

در حال حاضر عمده مواد اولیه که مصرفی هستند از طریق کارخانه جات ایرانی نظیر فولاد مبارکه اصفهان و بخشی دیگر خارج از ایران از کشور های اروپای شرقی، اروپا، برزیل و… تهیه شده و مورد استفاده قرار می گیرند.

ورق هایی که برای تولید پروفیل استفاده می شوند دارای خواص مکانیکی مناسب و ترکیبات شیمیایی از نوع خاص هستند، چرا برای سازنده و مصرف کننده در زمان تولید مشکلی به وجود نیاید.

استاندارد هایی برای این ورق ها استفاده می شوندعبارت اند از ST37.2 یا JIS G 3131 یا G 3132 که ترکیبات شیمیایی که در آن استفاده می شوند عبارت اند از سیلیس با ۰/۳۵، کربن با ۰/۳ تا ۰/۱، گوگرد ۰/۰۴، فسفر ۰/۰۴، منگنز ۰/۵  که برای پروفیل ها پیشنهاد می شوند و معمولا با این استاندارد هایی که اشاره شده مورد مصرف هستند که امکان این هست که در مواردی خاص و برای کاربرد های خاص این استاندارد ها تغییر کنند.

پس از اینکه ورق های فولادی به کارخانه وارد شدند به واسطه ی ویژگی های مصرفی آن ها و سایز و اندازه و کاربرد، انبار می شوند تا در فاز تولید قرار بگیرند.

مرحله دوم بریدن کلاف به صورت نوار

در این مرحله کلاف های تهیه شده وارد دستگاه برش شده و به صورت نوار با عرض هایی از قبل مشخص بریده می شوند که این دستگاه ها نوع و انواع مختلفی بسته به کار و سطح توقع به دسته های نیمه اتوماتیک و تمام اتوماتیک تقسیم بندی می شود و بسته به نیاز می توان از آن ها استفاده کرد.

دستگاه برش قسمت ها مختلفی دارد قسمت اول آن که قابل توجه است قسمت ذخیره کلاف است قسمت دوم ضربه گیر می باشد، قسمت بعدی میز حمال است، قسمت بعد کلاف گیر است و سیستم باز کننده طوقه کلاف ها و بعد سیستم کنترل کناره، برای تنظیم بهینه تر، قسمت بعدی قرقره و گیوتین های هدایت کننده ورق هستند، قسمت بعدی صاف کننده ورق ها است و غلتک های تغذیه ورق و قسمت های یعدی به ترتیب قسمت برش اصلی، جدا کننده های ورق های بریده شده، نگهدارنده نوار ها و سپس جمع کننده آن ها است.

کلاف گیر دارای حرکت گردشی می باشد، کلاف را بر روی آن قرار می دهند و مستقر می سازند، کلاف گیر نیز در همین زمان می چرخد و باعث باز شدن طوق های سر ورق ها شده و بعد از این در این مرحله ورق را به زیر غلتک صاف کننده می برند که باعث می شود ورق صاف و تخت شود و حالت بیضی طور خود را از دست دهد و کاملا صاف و تخت شوند در این مرحله سر ورق ها را با گیوتین می برند که برای جوش کاری مشکلی وجود نداشته باشد.

بعد از این مرحله ورق هایی که تبدیل به نوار شده اند برای اینکه به طور دقیق و منظم رو به جلو هداست شوند از شافت کمک گرفته می شود، به این صورت که ورق ها را به سمت  2 شافت جدا کننده که بر رویشان تیغه های کوچکی قرار داده شده است هدایت می کنند، سپس سر نوار ها برش داده می شود و در مرحله بعد با گیره ای مخصوص که این گیره ها در درون نوار جمع کن هستند گرفته می شوند و با سیستم هیدرولیک قطر نوار جمع کن چند سانتیمتر باز می شود.

این عملیات باعث می شود دو لبه گیره و سر نوار جمع شوند و از طرفی دیگر در زمان تخلیه با جمع شدن نوارگیر، لایه ورق ها جدا می شوند و برای داخلی ترین های آن این اتفاق می افتد، و به راحتی مشتوان نوار ها را با میز متحرک جدا نموده و صفحه ای را که به سمت محور اصلی می رود را از آن خارج نمود.

در محرله بعدی ورق توسط نوار جمع کن کشیده می شود تا طول کل کلاف تمام شود که نوار ها دسته بندی شده و به بخش های مختلفی از خط تولید و فاز هایی که وجو دارند منتقل می شوند

مرحله سوم تولید لوله و پروفیل

روش های تولید لوله و و پروفیل عبارت اند از:

  • روش مستقیم
  • روش غیر مستقیم

غالبا پروفیل های باز به روش مستقیم تولید می شوند. پروفیل و قوطی به 2 روش مستقیم و غیر مستقیم تولید می شوند که انتخاب این روش بستگی به آپشن های ماشینی به لحاظ طراحی دارد.

ماشین های تولید کننده لوله و همچنین پروفیل غالبا شامل قسمت هایی هستند که این قسمت ها عبارت اند از: بخش های تغذیه نوار، انباره، گیوتین، بخش جوش سر و ته نوار، فرمینگ که دارای 2 بخش شکل دهنده اولیه و شکل دهنده نهایی تشکیل شده است، بخش جوش 2 لبه پروفیل، براده برداری،خمش و پیچش گیر، شتاب دهنده، سردکن، سایزینگ با تعداد ۴ تا ۶ دروازه و میز تخلیه می باشد.

فرآیند اصلی این دستگاه ها از قسمت شکل دادن به ورق هایی که در حال عبور از قسمت قالب بالا و پایین می باشند تا بخش تولید محصول نهایی باید به روش سرد انجام شود. قسمت هایی که در بالا اشاره شد با توجه به اینکه مخصوص چه تولیداتی این دستگاه ها طراحی شده است متغیر هستند.

انواع پروفیل – کاربرد پروفیل چیست؟

در بخش قبلی شرح داده شد که پروسه تولید پروفیل به چه صورت است و در این قسمت می خواهیم به انواع و مدل های پروفیل اشاره کنیم پس با ما همراه باشید. به طور کلی پروفیل ها در دو نوع تقسیم می شوند که عبارت اند از:

  • پروفیل ساختمانی
  • پروفیل صنعتی

پروفیل ساختمانی

اگر بخواهیم برای پروفیل های ساختمانی مثال بزنیم یکی از آن ها درب و پنجره های آلومینیومی می باشند. پروفیل ساختمانی اصطلاحا به پروفیل هایی گفته می شود که در سختمان سازی به کار می روند.

پروفیل صنعتی

پروفیل های صنعتی نیز همانطور که از نامش مشخص است در صنعت به عنوان قطعات کاربرد دارد برای مثال در صنایعی مانند: نظامی، خودرو سازی و… کاربرد دارند.

در بالا دسته های کلی از انواع پروفیل را برایتان آوردیم، اگر بخواهیم جزئی تر نگاه کنیم به بخش های زیر تقسیم بندی می شوند:

  • ساختمانی
  • کامپوزیتی
  • آلومینیومی
  • گالوانیزه

پروفیل ساختمانی

پروفیل های ساختمانی خود به 3 بخش با روش تولید پروفیل نورد گرم، پروفیل نورد سرد و پروفیل مرکب تقسیم بندی می شوند.

نورد سرد

این پروفیل ها فقط برای کارهای سبک ساختمانی مناسب است، برای مثال ناودانی ها، سقف های کاذب، تیر های تکیه گاهی و… کار های سبک ساختمانی دیگر مناسب هستند که پروفیل سرد با خم کردن ورق های فولادی و پرس آن تولید می شوند و از شکل دادن به ورق های فولادی انجام می گیرد.

پروفیل‌ مرکب

پروفیل مرکب در واقع به پروفیل هایی می گویند که چندین پروفیل سرد و گرم را به هم متصل کرده ست، پروفیل های ساختمانی در 2 نوع باز و بسته تولید می شوند، پروفیل لوله و قوطی، درب ساختمانی، پنجره ساختمانی، پروفیل درهای کرکره برقی و یو پی وی سی به علت اینکه در ظاهر حالت بسته دارند اصطلاحا پروفیل بسته نام گذاری شده اند، تسمه، تیرآهن، میلگرد، ناودانی، نبشی، چهارپهلو نیز به علت اینکه در ظاهر حالت باز دارند اصطلاحا پروفیل باز نام گذاری شده اند.

پروفیل کامپوزیتی

پروفیل های کامپوزیتی در صنعت ساختمان سازی بسیار پر کاربرد هستند، مخصوصا در شرایط آب و هوایی شرجی و مرطوب که احتمال اینکه عمل خوردگی اتفاق بیوفتد زیاد باشد از پروفیل های کامپوزیتی استفاده می شود.

عمدتا دلیل اصلی استفاده از این پروفیل ها و بهترین مزیت آن این است که این نوع از پروفیل در برابر خوردگی  از خود مقاومت نشان داده و خورده نمی شود، به علاوه باعث بیشتر شدن عمر سازه شده و در برابر لرزش هایی همچون زلزله مقاوم است، این مقاومت به علت خاصیت غیر کشسانی که دارا می باشد، مزیت اخر این نوع پروفیل وزن آن است که باعث می شود در نتیجه ساختمان وزن کمتری داشته باشد.

پروفیل آلومینیومی

پروفیل آلومینیومی در 2 نوع صنعتی و ساختمانی تولید می شود، عمده استفاده از پروفیل آلومینیومی به عنوان درب، پنجره و… در ساختمان سازی کاربرد دارد، در صنایع دیگر نیز پروفیل آلومینومی کاربرد دارد و در جاهای مختلفی استفاده می شود.

در ساخت درب و پنجره پروفیل های آهنی و پروفیل های آلومینیومی باهم تفاوت هایی دارند که قابل توجه اند، یکی از مزابای پروفیل آلومینیومی نسبت به آهن رنگ روشن و شفاف آن است، که باعث می شود تمیز تر به نظر برسد و ظاهر زیبایی به خانه و ساختمان بدهد، به علاوه درب های آهنی باعث مصرف انرژی بیشتری نسبت درب های آلومینیومی دارند.

پروفیل گالوانیزه

پروفیل گالوانیزه

یکی از عمده ترین کاربرد های پروفیل گالوانیزه برای مقاوم کردن درب و پنجره های UPVC | یو پی وی سی است، به علاوه پروفیل گالوانیزه باعث جلوگیری از هرز شدن پیچ ها می شود و از این امر که بازشوی درب و پنجره بیوفتد می شود.

پروفیل گالوانیزه به جز مزیت مقاومت که در بالا اشاره شد استحکام بالایی در برابر فشار جوی در ارتفاعات دارند و مقاومت خوبی از خود نشان می دهند. ساختمان هایی که در ارتفاعات ساخته می شوند با باد درگیر می شوند و باد نیروی شدیدی به پنجره های ساختمان وارد می کند و همینطور در طبقات اولیه اگر ساختمان نشست کند امکان این موضوع وجود دارد.

ضخامتی که پروفیل های گالوانیزه دارند غالبا از یک میلی متر و تا دو میلی متر می توان بر حسب نوع استفاده، سفارش داد، همانطور که می دانید هر مقدار که سطح پنجره بزرگ تر می شود، باید ضخامت پروفیل های گالوانیزه نیز بیشتر شود، چرا که سطح پنجره هر مقدار بیشتر می شود فشار نیز بیشتر می شود.

کاربرد های پروفیل در ساختمان سازی

یکی از کاربردهای پروفیل آن است که بخش کثیری از آن برای ساخت درب و پنجره های آلومینیومی و آهنی به کار گرفته می شوند، که از نظر سایز، اندازه، ضخامت و… تفاوت هایی دارند و هر کدام نسبت به کاربرد استفاده می شوند، مثلا در ساخت درب و پنجره و همچنین چهار چوب آن ها.

به جز درب و پنجره که در بالا اشاره شد پروفیل ها در ساخت و تولید نرده های فلزی به کار گرفته می شوند. که برای این کار از پروفیل هایی با مقاطع کوچک و مربعی استفاده می شوند که برای نرده های فلزی درب و پنجره خانه راه رو، راه پله، نرده کشی دور کارخانه ها و سازمان ها پیاده رو ها و خیابان های کوچک و بزرگ نیز کاربرد های فراوانی دارند.

پروفیل های مربعی و مستطیلی در ابعاد بزرگ با نام ستونی در بازار می شناسند، کاربرد های بسیار فراوانی دارند برای مثال برای ساخت اسکلت فلزی ساختمان و برای ساخت ستون ها از آن ها استفاده می شود. به علاوه در ساخت شاسی برای نفت کش ها و تریلر ها از آن ها استفاده می شود به شرط آن که در ساخت آن دقت برای استحکام و مقاوم بودن آن رعایت شود و مواد لازم به کار گرفته شود.

یکی دیگر از کاربردهای پروفیل در خودرو سازی یافت می شود. به طور خاص در این صنعت از پروفیل های مربعی و مربع مستطیلی استفاده می شوند. به علاوه پروفیل های مربعی همچنین برای پایه میز و صندلی کاربردی هستند و استفاده می شوند.

پروفیل‌هایی که به صورت Z تهیه می‌شوند، اکثراً برای پوشش سقف سوله‌ها به کار می‌روند. پروفیل‌های نبشی و ناودانی نیز با روش نورد سرد تولید می‌شوند و می‌توان از آن‌ها در ساختن چارچوب درب‌های بزرگ آهنی و انواع قالب‌های فلزی به کار رفته در ماشین آلات استفاده کرد. در نهایت از ناودانی‌های کوچک هم در مواردی نظیر کرکره مغازه‌ها استفاده می‌کنند.

کاربرد دیگر پروفیل ها را می توان در سقف سوله ها و پوشش آن ها یافت کرد، این پروفیل ها معمولا شبیه به Z تولید و ساخته می شوند، همچنین پروفیل های نبشی و ناودانی که با روش نورد سرد تولید شد اند را می توان در چارچوب در های بزرگ آهنی و یا در ماشین آلات آن ها را به کار گرفت. به علاوه کاربرد دیگر ناودانی را در کرکره مغازه ها می توان یافت کرد.

پروفیل زاهیت | ویژگی های پروفیل زاهیت

پروفیل زاهیت شبیه به دیگر پروفیل ها، در صنعت ساخت و ساز کاربرد دارد و در ساختمان به کار گرفته می شود، پروفیل زاهیت در واقع نوعی از پروفیل نیست! بلکه برند یک کشور ترکیه ای است، که از کیفیت بالایی برخوردار بوده و در پروژه های بزرگ تر و گسترده تر که سرمایه گذاری کلان است و کیفیت مهم تر از قیمت است از این پروفیل استفاده می شود، همانطور که می دانید این پروفیل وارداتی بوده پس با توجه به قیمت ارز از پروفیل های داخلی از قیمت بالاتری برخوردار است.

پنجره پروفیل

پنجره زاهیت در واقع پنجره ای است که با پروفیل زاهیت ساخته و تولید شده است و به اصطلاح به آن پنجره زاهیت گفته می شود. این پنجره ها عمدتا در ساختمان های لوکس استفاده می شوند که دوجداره نیز می باشند.

پنجره زاهیت به لحاظ ظاهری تفاوت خاص و چندانی با سایره پنجره ها دارا نیست ولی به لحاظ کیفی از نظر کیفیت ساخت، کیفیت بالایی دارد، از این پنجره ها که در کشور ترکیه تولید شده و به آن اصطلاحا پنجره زاهیت می گویند برای ساخت درب و پنجره استفاده می شود.

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره استفاده از پروفیل‌های آلومینیومی برای درب و پنجره و نماهای آلومینیومی، می‌توانید با شرکت آپند در تماس باشید. آپند، ارائه دهنده انواع درب، پنجره و سایر محصولات آلومینیومی است و محصولات خود را با تعهد به کیفیت، دوام، قیمت مناسب و خدمات پس از فروش ارائه می‌کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به چگونگی استفاده از پروفیل، شما عزیزان می توانید با استیل آنلاین تماس بگیرید و هرگونه سوالی راجع به پروفیل ها و یا اینکه کدام پروفیل برای کار شما مفید است و باید کدام را خریداری کنید و یا قیمت پروفیل چقدر است؟ می توانید با استیل آنلاین تماس بگیرید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

نظرتان راجع به این نوشته

شاید این نوشته نیز مورد علاقه شما باشد

دیدگاه
کاربران