تفاوت میان پروفیل سنگین و سبک؟!

پروفیل که در صنعت ساختمان سازی و راه سازی شاهد آن هستیم که بیشتر برای تولید و ساخت درب و پنجره کاربرد دارد، دارای 2 دسته سبک وسنگین است که تفاوت هایی میان این دو نوع است که در ادامه بیشتر به آن می پردازیم پس با استیل آنلاین همراه باشید.

در هر دو نوع از پروفیل چه سبک و چه در نوع سنگین آن در نوع بسته شامل مقاطع فولادی می باشند. از قبیل  ناودانی، نبشی، تیرآهن، میلگرد هستند و در نوع باز از پروفیل در نوع سبک و نیز در نوع سنگین بسته شاهد قوطی و پروفیل و لوله هستیم.

همچنین برای اطلاع از قیمت روز پروفیل می توانید به قیمت پروفیل مراجعه کنید.

پروفیل سبک

به نوع سبک، نوع مبلی نیز می‌گویند. در ساخت آن از دو استاندارد DIN2394 و EN10219-2 استفاده می‌کنند. ورق‌های مورد استفاده در فرآیند تولید این نوع ورق روغنی است، همان‌طور که می‌دانید این ورق‌ها از طریق فرآیند نورد سرد تولید می‌شوند.

نوع مبلی در صنایعی مانند لوازم خانگی، دوچرخه‌‌سازی، کانتینر و مبلمان کاربرد فراوان دارد. این نوع ویژگی‌های زیادی دارد، همین امر سبب استفاده‌ گسترده از آن گردیده است. در ادامه سعی شده تا به برخی از این موارد اشاره نماییم.

نوع مبلی یا همان نوع سبک که درون ساختارش از 2 استاندارد DIN2394 و EN10219-2 استفاده شده است. در ساخت ورق های روغنی از نورد سرد استفاده می شود. ورق هایی که در این فرآیند تولید استفاده می شوند روغنی هستند.

خصوصیات پروفیل سبک

  • قطر و ضخامت دقیق به لحاظ ابعاد
  • خاصیت جوش پذیری بالا
  • ارائه در ابعاد متفاوت
  • انعطاف پذیری خوب
  • کیفیت مطلوب

در پروفیل های نبشی با بال بین 20 تا 50 mm و ناودانی با سایز های 12 و 12 و 18 در گروه پروفیل های نبشی قرار گرفته اند. تولید پروفیل سبک به روش فرآیند سرد انجام می شود.

فرآیند تولید به روش سرد این امکان را به ما میدهد که مقاطع تولید شده با انرژی کمتر و هزینه کمتری تولید شده و همچنین به لحاظ کیفی در شرایط مطلوبی قرار بگیرند و همچنین در زمان تولید صرفه جویی می شود و فرایند تولید به سرعت انجام می شود. در میان کارخانه هایی که در داخل ایران پروفیل سبک تولید می کنند می توان به صبا، پروفیل ساوه، نورد، توسعه فولاد ساب قزوین همچنین صنعت هما اشاره نمود.

پروفیل سنگین

پروفیل سنگین که به پروفیل ساختمانی و یا پروفیل صنعتی است که این نوع از پروفیل از ورق هایی استفاده می کنند که ضخامت های بالایی دارند 1.5 میلی متر به بالا که نوع سنگین در صنایع مختلفی کاربرد دارند از قبیل ماشین آلات صنعتی، ساخت و تولید ستون ها و تولید برای شاسی ماشین آلات و شاسی و… کاربرد دارد.

خصوصیات پروفیل سنگین

  • دارای سطح سخت
  • قیمت مقرون به صرفه
  • جوش پذیری بالا
  • انعطاف پذیری و پایداری بالا

در میان کارخانه هایی که در داخل ایران پروفیل سبک تولید می کنند می توان به پروفیل ساوه، کیان پرشیا، فولاد هیربد، نورد، علویجه، یاران همچنین صنعت هما اشاره نمود.

بررسی تفاوت‌های موجود بین پروفیل سبک و سنگین

اولین تفاوت بین این دو نوع در ورقی است که برای تولید از آن استفاده می‌کنند. در تولید نوع سبک از ورق روغنی استفاده می‌شود، در حالی که در تولید نوع سنگین از ورق‌ سیاه استفاده می‌کنند.
دومین تفاوت این دو نوع در ضخامت تولیدی هر یک از آن‌ها است، ضخامت نوع سبک از 5/1 میلی‌متر کمتر است، در حالی که نوع سنگین با ضخامت بالاتر از 5/1 میلی‌متر تولید می‌شوند.
بیش‌ترین کاربرد نوع سنگین در شرایطی است که نیاز داریم توان زیادی تحمل شود، ولی نوع سبک برعکس این شرایط را دارد.
از لحاظ قیمت برای هر دو پروفیل سبک و سنگین، به وزن و اندازه پروفیل بستگی دارد، هرچه ضخامت، طول و وزن آن بیشتر باشد، گران‌بهاتر خواهد بود، پس نمی‌توان مقایسه دقیقی برای این دو کالا داشت.

تفاوت میان پروفیل سبک و سنگین

همانطور که در بالا تر اشاره کردیم از عمده تفاوت میان پروفیل سبک و سنگین این است که در پروفیل سبک از ورق های روغنی استفاده می شود و در پروفیل سنگین از ورق های سیاه برای تولید استفاده می شود.

تفاوت دیگر میان پروفیل سبک و پروفیل سنگین در ضخامت آن است که در پروفیل های سبک ضخامت آن کمتر از 5/1 mm است و در پروفیل های سنگین ضخامت آن بیشتر از 5/1 mm است و در این ابعاد تولید، ساخته و عرضه می شوند.

نوع سنگین از پروفیل بیشتر برای مواردی کاربرد دارد که نیاز به این است که مقاوت بالا بوده و توان زیادی را باید تحمل کند و در مواردی که نیاز به تحمل بالا نباشد پروفیل سبک استفاده می شود.

به لحاظ قیمت میان پروفیل سبک و سنگین تفاوتی نیست بلکه بسته به ضخامت پروفیل، اندازه پروفیل، طول پروفیل، وزن پروفیل بستگی دارد و هر چه این میزان بیشتر باشد قیمت بالاتری خواهد داشت و مقایسه بین پروفیل سنگین و سبک بسته به این که به عوامل مختلفی بستگی دارد نمیتوان به طور کلی و دقیق صحبت کرد.

در اینجا تمام سعی ما این بود که تفاوت های میان پروفیل سبک و پروفیل سنگین را با شما دوستان به اشتراک بگذاریم و شما را در انتخاب اینکه از کدام یک از این پروفیل ها استفاده کنید راهنمایی کرده باشیم و از نظر موارد تولید کاربرد و چگونگی استفاده و قیمت توانسته باشیم که برایتان مفید بوده باشد، امیدواریم که توانسته باشیم تفاوت میان این دو پروفیل را به صورت شفاف و گویا برای شما عزیزان توضیح داده باشیم.

نظرتان راجع به این نوشته

شاید این نوشته نیز مورد علاقه شما باشد

دیدگاه
کاربران