ضایعات چیست؟ (انواع + خرید)

امروزه درباره ضایعات آهن و شناخت وجود دارد و معدود کسی ممکن است که نداند آن چیست و اطلاعاتی راجع به آن نداشته باشد. با پیشرفت تکنولوژی یکی از منابع مهم برای تامین ماده اولیه محصولاتی که با آهن ساخته می شوند ضایعات آهنی می باشند. و در صنعت فولاد به یک اصل تبدیل شده اند تا بتوان از طریق بازیافت آن ها ماده اولیه برای ساخت محصولات فولادی را تهیه کرد.

ضایعات آهن با توجه به چگونگی تولید، کاربرد، آلیاژ و… دارای انواع مختلفی می باشند که بر اساس همین ویژگی ها روش بازیافت آن ها متغیر است و بر اساس آن قیمت نیز برای ضایعات آهن متغیر می باشد.

در ادامه به به گفتگو درباره ضایعات آهن و بررسی آن و همچنین ضایعات ساختمانی می پردازیم و به ترکیبات ضایعات آهنی و همچنین انواع آن می پردازیم، پس با استیل آنلاین همراه باشید.

ضایعات آهنی بر حسب زمان تولید و محل تولید دارای درجه بندی و انواع مختلفی می باشند، در واقع ضایعات آهنی پسماند ساختمان سازی می باشند که در بازار فولاد خرید و فروش آن بسیار رایج است.

ضایعات آهنی را بیشتر بشناسید

همانطور که می دانید با افزایش ساخت و ساز در کشور همراه هستیم که به همین علت است که ضایعات ساختمانی نیز افزایش پیدا کرده اند. که این موضوع باعث می شود که دردسر هایی از قبیل آلودگی و آسیب به محیط زیست پدید آید، به جزء پسماند های ساختمانی در تصادفات جاده ای نیز و با افزایش تصادفات ضایعات آهنی نیز افزایش یافته و باعث بیشتر شدن پسماندها می شوند که این امر متاسفانه با مرگ و میر عزیزانمان همراه است.

در بازیافت ضایعات آهن اجزائی از نخاله های ساختمانی نظیر بلوک های شکسته و آجر باید جدا شوند و یا دفع شوند، اما ضایعات دیگری نیز وجود دارد که قابل بازیافت هستند مانند پسماند های چدنی، آهنی، مسی، آلومینیومی و… که قابلیت بازیافت و استفاده مجدد دارند که می توان از آن ها به عنوان ماده اولیه استفاده کرد.

در واقع پسماند ساختمانی به پسماندی گفته می شود که از ساخت و ساز و همچنین تخریب و بازسازی ساختمان و… که بر جای مانده اند را اصطلاحا پسماند ساختمانی می گویند.

کارخانه خرید ضایعات آهن

شرکت استیل آنلاین هم در زمینه خرید ضایعات آهن فعال بوده و هم در زمینه فروش ضایعات آهن که می توانید برای فعالیت در این زمینه با ما تماس بگیرید.

021 54831

همانطور که می دانید برخی از پسماندهای ساختمانی از قبیل بتن، چوب، آجر و… که جزء پسماندهای غیر فلزی هستند که در طرف دیگر آن ها پسماندهایی از قبیل مس، آلومینیوم، قراضه آهن و همچنین چدن قابل بازیافت و بازیابی هستند که این امر نیازمند تکنولوژی های خاص خود می باشد.

که این فرآیند باعث شده برخی به دنبال جمع آوری ضایعات بوده و سپس آن را به فروش برسانند تا در نتیجه عملیات بازیافت انجام شود. پس بهترین پسماندهای ساختمانی که وجود دارند پسماندهایی هستند که از جنس فلز و یا آهن باشند که بافروش ضایعات آن برای بازیافت می توان بخشی از هزینه های ساختمانی را بازگرداند.

جنس آهن به صورتی است که با گذشت سال ها میتوان از آن در پروژه هایی از آن استفاده مجدد کرد چرا که ویژگی ها و خصوصیات شیمیایی و فیزیکی خود را نگه داشته و بدون در نظر گرفتن شکل ظاهری آن می توان از آن در پروژه جدید نیز استفاده کرد.

پس نتیجه میگیریم که بهترین پسماندها و ضایعات که در ساختمان وجود دارند اضافاتی هستند که از جنس آهن و یا فلزی باشند که بتوان با فروش آن ها برای بازیافت قسمتی از هزینه های ساختمان را بازگرداند.

به جز پسماند ها و ضایعات آهن ساختمانی و تخریب مکان های کلنگی نیاز است پس از گذشت سالها که تجهیزات و مواد و وسائل به کار رفته در ساختمان تحلیل رفته و قدیمی شده اند برای آن ها جاگزین پیدا شود و این محصولات قدیمی را به عنوان ضایعات بازیافت نمود تا بخشی از هزینه های بازسازی و نوسازی جبران بشود.

تفاوت ضایعات و زائدات

حتما تا کنون کلمه ضایعات و همچنین زائدات به گوشتان خورده است که در خیلی از جاها این دو را به اشتباه باهم دیگر یکی می کنند اگر بخواهیم تعریف درستی از ضایعات داشته باشیم در واقع باید بگوییم که استاندارد هایی که برای یک محصول در نظر گرفته می شوند وقتی با خروجی آن مطابقتی و تطبیقی نداشته باشند از آن فرآیند خارج می شوند که آن ها را با نام ضایعات و یا قراضه می شناسند.

اما اگر بخواهیم زائدات را تعریف کنیم باید بگوییم که زائدات در واقع همان پسماند هایی است که از اضافه تولید و یا به اصطلاح پرتی کار باقی مانده و به عنوان دور ریز از آن ها یاد می شود را زائدات می گویند که زائدات قابلیت استفاده دوباره را نداشته و بازیافت نمی شوند.

بررسی انواع قراضه از لحاظ زمان تولید

قراضه هایی که از مواد اولیه فولاد و یا از مواد اولیه آهن حاصل می شوند به 2 دسته تقسیم بندی می شوند.

قراضه داخلی

این قراضه عموما در زمانی که محصول استاندارد کیفی نهایی را نداشته باشد تولید می شود و جمعا فرآیند فولاد سازی مانند ساخت محصولات فولادی و ساخت شمش این نوع از قراضه  تولید شده و برای پروسه بازیافت آماده می شود.

قراضه خارجی

قراضه خارجی به قراضه هایی گفته می شود که در واقع خارج از مرحله تولید ایجاد می شوند که خود به دو گروه قدیمی و جدید تقسیم بندی می شوند. قراضه صنعتی جدید که این قراضه به وسیله تولید کنندگان نهایی فولاد ایجاد می گردند.

قراضه ی ذکر شده دارای کیفیت مشخصی بوده و عموما حاصل فاز نورد و شامل مفتول ها، برش های های تولید شده، صفحه های زائد که به وسیله واحد صنعتی تولید می شوند. در قراضه صنعتی جدید کیفیت محصولات حفظ می شوند. اما در قراضه های صنعتی قدیمی به محصول های فولادی گویند که عمر مفید که دارا هستند تمام شده باشد برای مثال اجزای ساختمانی، قراضه خودرو، قراضه وسایل خانگی، پل ها و… جزئی از قراضه های صنعتی قدیمی محسوب می شوند.

درجه بندی ضایعات در بازار

در درجه بندی ضایعات هر شرکتی بر اساس استانداردهای خود از تعریف های خاص خود استفاده می کنند اما به صورت کلی به شرح زیر می باشد:

روغنی

مشخصه آن ها ضخامت کم تر از یک میلی متر بوده و ورق های جدید می باشند.

سوپر ویژه

آهن آلات مانند: نبشی، ناودانی، خرده میلگرد، ورق روغنی زنگ خورده و… هستند.

ویژه

محصولاتی که در ساختمان استفاده می شوند برای مثال: ابعاد بزرگ خرده های میلگرد، قوطی، پروفیل، تیرآهن، محصولاتی که در درب و پنجره به کار می روند و دارای ضخامت هایی کمتر از 50 سانتی متر باشند، همچنین نبشی و ناودانی را فرا می گیرد.

درجه یک

برای مثال بدنه موتو سیکلت، مفتول های به شکل کلاف، سیم، بدنه کشتی، آبگرمکن، شوفاژ و همچنین ورق ترانس و به علاوه آرمیچر فاقد فلز آلومینیوم می باشد.

درجه دو

بشکه، کمد، بدنه خودرو، اگزوز خودرو و همچنین بدنه بزرگ، توری مرغ و.. در دسته ضایعات درجه دوم قرار می گیرند.

درجه سه

اگزوز، فیلتر نسوخته، آهن بی کیفیت مانند حلبی و… در دسته ضایعات درجه 3 قرار می گیرند.

گالوانیزه

این دسته شامل، کانال کولر، لوله آب و همچنین بسیاری دیگر از محصولات که دارای روکش گالوانیزه هستند می شود.

آلیاژی

شامل فنرهای بریده شده و همچنین چرخ دنده هایی که دارای عناصر آلیاژی هستند مثل کروم و همچنین منگنز که برای بالا بردن درجه حرارت و همچنین افزایش سختی می شود و خاصیت انعطاف پذیری آن را کم می کند.

بار ممنوع

شامل ابزار آلات و ادوات جنگی و همچنین قلم جوش و… هستند.

ضایعات سوپر ویژه و ویژه

اداره و موسسات استاندارد صنعتی ایران دسته بندی با این عنوان نداشته و عنوان سوپر ویژه در دسته بندی ها و تقسیم بندی های آن وجود ندارد، در واقع کسانی که در صنف ضایعات فعالیت دارند نسبت به کیفیت ضایعات آن ها را با این عناوین نام گذاری می کنند و با توجه به این موضوع قیمت های متغیری را نیز برای آن ها متصور هستند، این موضوع باعث شده که ضایعات آهن با دسته بندی سوپر ویژه و همچنین ضایعات با دسته بندی ویژه نام گذاری شوند.

ضایعات درجه یک

همانطور که در بالا نیز اشاره شد اداره و موسسات استاندارد صنعتی ایران دارای دسته بندی ها و استاندارد هایی است که بر اساس آن بین ضایعات تفکیک ایجاد می شود که خواص ترکیبات شیمیایی این ضایعات و استاندارد های آن بدین شرح می باشد:

جدول ترکیبات شیمیایی قراضه و ضایعات درجه یک

نام عنصر مقدار عنصر بر حسب درصد
فسفر 0.05>
گوگرد 0.05>
قلع، سرب و روی 0.03>
کروم، نیکل، مس، مولیبدن 0.25>
آهن 97>

ضایعات درجه دو

بر اساس استاندارد مناسب و تحقیق صنعتی این نوع قراضه و ضایعات به لحاظ ترکیبات دارای ویژگی های زیر می باشند:

جدول ترکیبات شیمیایی قراضه و ضایعات درجه دو

نام عنصر مقدار عنصر بر حسب درصد
فسفر 0.06>
گوگرد 0.06>
قلع، سرب و روی 0.03>
کروم، نیکل، مس، مولیبدن 0.45>
آهن 94>

ورق، تسمه، تختال، شمشال، قطعات صفحه ضخیم، ضایعات هر یک از مقاطع نوردی، ضایعات لقمه ای، قطعات پروفیل، قطعات لوله و… می توانند در هر دو دسته درجه یک و همچنین درجه دوم قرار بگیرند و تقسیم بندی شوند.

ضایعات درجه سوم

ضایعات درجه سوم یا همان ضایعات درجه سه از استاندارد های اداره تحقیقات صنعتی ایران پیروی می کند که دارای ویژگی های خاص خود هستند که به شرح زیر می باشد از ضایعات در جه سوم می توان به پروفیل های کهنه، اوراق و ضایعات وسائل نقلیه، مقاطع فولادی مورد استفاده در ساختمان، ماشین آلات و همچنین ماشین آلات صنعتی، نبشی، ناودانی، سپری، تیرآهن، ورق، لوله و… اشاره نمود.

جدول ترکیبات شیمیایی قراضه و ضایعات درجه سه

نام عنصر مقدار عنصر بر حسب درصد
فسفر 0.06>
گوگرد 0.06>
قلع، سرب و روی 0.03>
کروم، نیکل، مس، مولیبدن 0.60>
آهن 92>

ضایعات آهن گالوانیزه

همانطور که می دانید اگر آهنی را با فلز روی بپوشانیم به اصطلاح به آن آهن گالوانیزه می گویند که باعث می شود آن را در برابر خوردگی و زدگی مقاوم سازد، با گذشت زمان طولانی این مقطع خاصیت خود را از دست داده و یا توسط عوامل مختلف دچار شکستگی می شود و یا در هنگام تولید به محصول مد نظر تبدیل نشود و.. عوامل دیگر از این دست که آن را به عنوان ضایعات آهن گالوانیزه می فروشند.

این نکته قابل توجه است که برای مکان ها و محیط هایی که سبب می شوند مقاطع آهنی زنگ بزنند و ز بین بروند از آهن گالوانیزه استفاده می کنیم چرا که این خاصیت را دارد که در برابر خوردگی و زنگ زدگی مقاومت بهتری نسبت به آهن نشان داده و به سادگی زنگ نزند، آهن گالوانیزه استفاده های مختلفی دارد برای مثال:

  • کانال کولر
  • شیروانی منازل
  • کابینت آشپزخانه
  • لوله‌های آب از آهن گالوانیزه

یکی از مزایای دیگر کانال آهن گالوانیزه این است که فلز روی استفاده شده در آن باعث می شود که دارای درجه کمتری نسبت به دیگر ضایعات آهنی باشد و همچنین دارای قیمت کمتری نیز باشد.

ضایعات حلب

امروزه در بازار ضایعات حلبی با دو عنوان به فروش می رسد 1. حلب پرسی 2. حلب فله که قوطی هایی که برای بسته بندی روغن ها و همچنین پنیر و همه ی قوطی هایی که برای نگهداری و بسته بندی مواد غذایی استفاده می شوند جزئی از ضایعات حلبی می باشند.

ضایعات پرس خودرو

ضایعات پرس خودرو عمدتا در کارخانه جاتی کاربرد دارد که دارای کوره هایی از نوع قوسی هستن که دارای دهانه ی بزرگی باشند، به علت هزینه تشخیص پس از فرآیند سوزاندن قسمت های پلاستیکی، پارچه ای بدنه اتوموبیل را کاملا و یا به صورت نصف پرس می کنند، که آن ها را اصطلاحا با نام ضایعات پرس می شناسند.

ضایعات سوفاره آهن یا سوفاله

قطعه های فولادی و یا قطعه های آهنی که تراشکاری می شوند براده ایجاد می کنند که به این براده ها اصطلاحا سوفاره آهن یا سوفاله گفته می شود که به 2 دسته تقسیم بندی می شوند 1. ناخنی 2. پوشالی که به دو صورت فله بار پرس شده و پفکی یا ریز بار عرضه می شوند، سوفاله ناخنی دارای اندازه ی بین 3 تا 10 میلی متر و نوع دوم (پوشالی) در هم تنیده شده و بدین صورت می باشد، این نوع دارای هزینه بیشتری نسبت به نوع ناخنی است و چگالی پایین تری دارد.

ضایعات آهن آلیاژی

هنگامی که قطعه مورد نظر ما دارای عناصری همچون کروم، منگنز، نیکل، مولیبدن، وانادیم، و تنگستن و… را دارا باشد به آن به اصطلاح آهن آلیاژی می گویند،

ضایعات آهن آلیاژی در قیاس با ضایعات درجه اول و دوم از  قیمت کمتری برخوردار است، در مرکز های تعمیرات خودرو و در مراکزی که اسقاط انجام می شود ضایعات آهن آلیاژی به صورت گسترده پیدا می شود. ضایعات آهن آلیاژی با قیمت های مختلف عرضه می شوند، ضایعات آهن آلیاژی در کارخانه هایی که شمش فولادی ساده کربنی را تولید و عرضه می کنند و دارای قیمت کمتری هستند.

ضایعات آهن آلیاژی در مقاطع مختلف یافت می شود که به برخی از آن ها اشاره می کنیم:

  • کمک فنر های برش خورده
  • قراضه های بسته بندی شده
  • میل لنگ ها
  • تسمه های فلزی سیم بکسل
  • چرخ دنده ها

قراضه‌ سبک: دارای وزن کمی هستند و در بازه 0.5 تا 0.8 تن بر متر مکعب می باشند.

قراضه متوسط: دارای وزنی بیشتر از قرازه های سبک بار هستند و در بازه 0.8 تا 1 تن بر متر مکعب می باشند.

قراضه‌ سنگین: دارای وزنی با 1 تن بر متر مکعب و یا بیشتر از این مقدار می باشند.

ما در این مقاله سعی داشتیم که شما را با انواع ضایعات و مثال هایی از آن ها اشنا کنیم که به انواع متوعی همچون درجه 1، درجه 2، درجه 3، سوپر ویژه، سبک، سنگین، حلب، ورق روغنی و… رسیدیم و آن هارا بررسی کرده و برای هر کدام مثال زدیم، امید داریم که این مقاله برای شما مفید و کاربردی بوده باشد، اگر هر گونه سوال، پیشنهاد و یا راهنمایی در مورد ضایعات دارید می توانید با استیل آنلاین تماس گرفته و با ما در میان بگذارید.

نظرتان راجع به این نوشته


دیدگاه
کاربران