چگونگی تولید تیرآهن

در روند تولید تیرآهن همچون سایر پروفیل ها از نورد گرم استفاده می شود، همانطور که می دانید تیرآهن یکی از اجزاء اصلی و جدایی نا پذیر ساختمان می باشد که در صنعت ساختمان سازی کاربرد های بسیاری دارد و همچنین تغییرات قیمتی در تیرآهن در قیمت مسکن تاثیر مستقیم دارد. چگونگی ساخت، روند و فرآیند تولید تیرآهن در کیفیت محصول نهایی تاثیر می گذارد، لازم به ذکر است که در تولید تیرآهن از بلوم به عنوان ماده اولیه استفاده می شود که در ادامه به چگونگی این فرآیند می پردازیم پس با ما همراه باشید.

روند تولید تیرآهن

در روند تولید تیرآهن اندازه و همچنین استاندارد های به کار رفته تاثیری در تغییر کردن فرآیند تولید ندارد و برای همه آن ها روند تولید به یک صورت می باشد که یکی از مهمترین فاز های تولید تیرآهن نورد گرم می باشد.

در روش نورد گرم که بسیاری از مقاطع فلزی توسط این روش تولید می‌شوند و یک روش بسیار رایج برای شکل‌دهی محصولات فلزی به حساب می‌آید، از بلوم یا شمشه‌های فلزی به عنوان ماده اولیه استفاده می‌شود. شمشه یا بلوم (Bloom) یک فراورده میانی در صنعت فلزات به حساب می‌آید که طول سطح آن کمتر از ۲۳۰ سانتی‌متر مربع است. بلوم فولادی در ساخت مقاطع فلزی از جمله تیرآهن، ریل، ناودانی و نبشی به عنوان ماده اولیه استفاده می‌شود.

در تولید بسیاری از مقطع های فلزی از نورد گرم استفاده می شود و یکی از متداول ترین روش ها برای شکل دادن به این مقاطع می باشد، همانطور که در بالا اشاره شد ماده اولیه این محصول بلوم یا شمشه های فلزی است شمشه و یا بلوم | بلوم به انگلیسی Bloom دارای طول سطحی 230 سانتی متر مربع می باشد و به عنوان یک فراورده میانی در صنعت فلز شمرده می شود.

برای ساخت بسیاری از مقاطع فلزی از این ماده به عنوان ماده اولیه استفاده می شود که عبارت اند از:

  • نبشی
  • ناودانی
  • ریل
  • تیرآهن

برای اطلاع از قیمت ها به قیمت تیرآهن بروید.

ساخت تیرآهن

در پروسه ساخت تیرآهن سطح مقطع شمشه با توجه به نوع محصول خروجی تعیین می شود و پس از آن وارد کوره می شود تا به حرارت لازم که حدودا 110 در جه سانتی گراد می باشد رسد، پس از آن در فاز بعد شمشه های که از کوره خارج شده اند و حرارت دیده اند را وارد قفسه های نورد می کنند تا پس از اینکه از مراحل مختلف خود گذشتند به مرور سطح مقطع آن کم شده و به شکل مد نظر برسد، این پروسه به طور کلی به 3 فاز نورد ابتدایی، نورد میانی و نورد پایانی تقسیم می شود که محصول باید از آن ها عبور کرده تا به شکل مد نظر برسد.

در قفسه نورد ابتدایی سطح مقطع شمشه کم می شود و به طولش اضافه می شود. همچنین قفسه های میانی و همینطور پایانی این وظیفه را دارند که شکل محصول به فرم مد نظر برسد و پس از این مرحله تیرآهن به طول های خواسته شده برش داده شود و سپس بسته بندی می شود.

ساخت تیرآهن لانه زنبوری

برای ساخت و تولید تیرآهن لانه زنبوری در اول کار عملیات نورد انجام می شود که بعد از آن جان شبیه به ذوزنقه خط کشی می شود. همچنین برای جلوگیری از این که تیرآهن تغییر شکل دهد به ناحیه های مختلف آن خال جوش می زنند که آن را بر روی یک شاسی افقی ثابت کنند، پس از آن توسط دستگاه برش قسمت هایی که خط کشی و علامت گذاری شده اند را برش می زنند و دندانه های بالا و پایین را مقابل هم می گذارند و از 2 طرف با جوش پر می کنند.

نظرتان راجع به این نوشته

شاید این نوشته نیز مورد علاقه شما باشد

دیدگاه
کاربران