پروفیل آلومینیوم چیست؟ + (انواع پروفیل)

پروفیل آلومینیوم را ممکن است هر روز دیده باشید چرا که در وسایل مختلف در اطراف ما از این محصول استفاده شده است مثلا در درب و پنجره خانه که انواع مختلفی از این محصول وجود دارد از این محصول استفاده شده است و محصول کاربردی و بسیار رایج است، همچنین این محصول یا همان آلومینیوم فلزی براق دارای خواصی بوده که بسیار می توانند به ما کمک کنند، در این مقاله می خواهیم به بررسی ویژگی های این محصول بپردازیم پس با ما همراه باشید.

وقتی می گوییم پروفیل آلومینیوم منظور آن است که قطعه هایی با طول های بلند از جنس آلومینیوم که دارای سطح مقطع مشخص شده باشند که وزن هایی متفاوت دارند، عرضه پروفیل آلومینیوم به 3 روش می باشد که عبارت اند از:

 • صنعتی
 • ساختمانی
 • اختصاصی (درب و پنجره)

همچنین 2 نوع دیگر از این پروفیل موجود می باشد که عبارت اند از:

 • فابریک (درجه۱)
 • نوع تبدیلی (ضایعاتی)

پروفیل آلومینیوم چیست؟

در پاسخ به این سوال که پروفیل آلومینیوم چیست؟ باید بگوییم که در واقع قطعه هایی با طول بلند و سطح مقطع معین که عمدتا از جنس فولاد، آلومینیوم و… ساخته و تولید می شود که در صنعت و همچنین ساخت و ساز و صنعت ساختمان سازی کاربرد دارد.

فلز آلومینیوم دارای خواص نادری می باشد، به همین علت است که به یکی از رایج ترین و پرکاربرد ترین مواد اولید در تولید و همچنین برای ساخت پروفیل بدل شده است، پروفیل آلومینیومی در صنایع مختلف از جمله صنعت ساختمان سازی توانسته از نمونه های مشابه خود سبقت گرفته و بتواند بخش بیشتری از بازار را به خود اختصاص دهد، همچنین با توجه به خاصیت هایی که این محصول دارد می توان به قیمت مناسب و مقرون به صرفه آن به عنوان مزیت های پروفیل آلومینیوم یاد کرد.

خصوصیات فلز آلومینیوم

آلومینیوم دارای خواص زیادی است که همین امر باعث شده تا به عنوان ماده اولیه برای ساخت و تولید پروفیل استفاده شود. این خواص و ویژگی ها عبارت اند از:

 • پروفیل آلومینیومی دارای انعطاف پذیری بالایی بوده و همچنین نرم و سبک می باشد.
 • نسبت به هوا مقاوم بوده و در برابر زنگ زدگی و خوردگی مقاوم است.
 • دارای ویژگی تبادل دما می باشد و باعث می شود انرژی کمتری مصرف شود.
 • از مزیت های بزرگ این محصول می توان به مقاومت و استحکام آن اشاره نمود.
 • سبکی، نرمی و انعطاف‌پذیری بالایی دارد.
 • دارای ظاهر زیبا رنگ سفید روشن که باعش می شود که محیط زیبا به نظر برسد.

بیشتر بدانید: پروفیل چیست و انواع آن

انواع پروفیل آلومینیوم

معمولا پروفیل های آلومینیومی در 3 دسته برای ساخت قرار می گیرند که عبارت اند از:

 • ساده
 • ترمال بریک
 • چوبی آلومینیومی

همچنین پنجره های آلومینیومی ساده از 2 نوع پروفیل با مقطعی که نسبت به یکدیگر متفات است ساخته و تولید می شود. که عبارت اند از:

 • نوع کرونیت
 • نوع اس تی

که در انواع ذکر شده نوع اس تی دارای کیفیت مطلوب تر و ویژگی های مناسب نسبت به نوع کرونیت می باشد. اگر بخواهیم قیاس و مقایسه ای میان انواع پروفیل های آلومینیومی که برای درب و پنجره استفاده می شود نسبت به پنجره های ساده باعث اتلاف انرژی می شود اما در پنجره های ترمال بریک به علت آن که دارای عایق حرارتی هستند بدین معنا که فضای موجود بین قسمت داخلی و خارجی که با یک تسمه که جنس پلی آمید دارد پوشیده می شود و باعث می شود که اتلاف کاهش داده شده و بهینه شود.

این پنجره ها می توانند تا 220 درجه سانتی گراد گرما را متحمل شوند و همینطور سرما را تا منفی 50 درجه متحمل شود، یکی از مزایای این محصول ظاهر زیبا و قابل تامل آن است. سومین نوع یا همان پنجره های چوبی آلومینیومی دارای 2 لایه می باشند، این 2 لا متشکل از چوب و آلومینیوم هستند به این صورت که لایه داخلی از چوب ساخته شده و لایه بیرونی از آلومینیوم ساخته می شود که این ترکیب بین چوب و فلز باعث زیبایی بصری این محصول به نظر رسیده و باعث می شود ظاهر زیبایی را به ارمغان بیاورد.

کاربردهای پروفیل آلومینیوم

همانطور که می دانید پروفیل آلومینیوم دارای خواص و کاربردهای بسیاری در صنایع مختلف می باشد که از مهمترین و بزرگترین کاربردهای آن در ساختمان سازی و صنعت ساخت و ساز می باشد و در صنایعی همچون کشاورزی، ماشین آلات کارخانه و همچنین تولید ابزارهای مهندسی از این محصول استفاده می شود.

این محصول دارای مزایایی است مه که قبل تر به خاصیت های آن اشاره شد برای مثال در صنایعی مانند متالوژی از آلومینیوم در یک قالب آلیاژی ساخت و تولید استیل و همچنین فرآیند گالوانیزه کردن استفاده می شود،

به جز این پروفیل کاربرد های دیگری نیز دارد برای مثال در ساخت و تولید قوطی های کنسرو و همچنین صنایع بسته بندی استفاده می شود، که یکی از کاربرد های مهم و حائز اهمیت آن در تولید دکل های برق فشار قوی است که به جهت مقاومت، استحکام و وزن کم پروفیل آلومینیوم در کاهش هزینه شبکه انتقال نیرو بسیار موثر می باشد، بدین صورت که ابعاد و حجم آن ها در قیاس با بزرگی ابعاد و حجم آن با رساناهای مسی صرف نظر کرد.

پروفیل امروزه به جزء صنایعی که گفته شد و اشاره شد در بخش لوازم خانگی بسیار کاربرد دارد برای مثال در یخچال فریزر، وسایل خنک کننده هوا، ماشین لباس شویی و… که این امر باعث می شود استفاده از آن رایج و فزایش یابد.

پروسه تولید قوطی آلومینیم

در فرآیند تولید قوطی آلومینیم ابتدا به این صورت است که بیلت یا همان بولوک های نیمه خمیری آلومینیوم را با حرارت و فشار از قالب هایی می گذرانند که نتیجه آن بلوک ها به اشکال مد نظر می رسند که به این عملایت اصطلاحا عملیات اکسترود می گویند.

برای اطلاع از قیمت ها به قیمت پروفیل بروید.

اکستروژن که به معنای فشرده سازی می باشد به صورت غیر مستقیم هم صورت می گیرد که در این روش به این دلیل که بیلت نسبت به قالب و محفظه ساکن می باشد لغزش و همینطور اصطکاک بیلت خیلی کم است، سر انجام پروفیلی که تولید می شود درای تقارن بیشتری می باشد، بریا ساخت و تولید پروفیل هایی از نوع لوله و یا میلگرد از روش غیر مستقیم استفاده می کنیم پرا که این روش برای ساخت این نوع پروفیل ها مناسب تر است. تولید و ساخت پروفیل اکستروژن با دو روش سرد و گرم صورت می گیرد.

بعد از اینکه کار یک بیلت اتمام یافت، بیلت‌های بعدی به صورت متعدد داخل دستگاه قرار می گیرند و به این جهت پروفیل آلومینیوم با طولی بسیار زیاد تولید می شوند سپس بعد از این مرحله پروفیل را به طول هایی که مد نظر دارند برش می دهند.

راهنمای خرید قوطی آلومینیوم

قبل از اینکه اقدم به خرید پروفیل آلومینیوم کنید باید نکاتی را در نظر بگیرید تا نسبت به خرید هرچه مناسب تر خود اقدام کنید و بتوانید مناسب ترین محصول را با توجه به نیاز و کاربرد تهیه کنید و نسبت به آن اقدام کنید تا احیانا به مشکلی بر نخورید.

انواع پروفیل آلومینیوم موجود در بازار کدامند؟

پروفیل آلومینیوم در بازار به سه صورت صنعتی، ساختمانی و اختصاصی (در و پنجره) عرضه می‌شود. دو نوع دیگری که از این پروفیل دربازار می‌توان یافت، فابریک (درجه۱) و نوع تبدیلی (ضایعاتی) است.

پروفیل آلومینیومی دارای انواع مختلفی در بازار می باشد که دارای 3 نوع است که این انواع عبارت اند از: 1. صنعتی 2. ساختمانی 3. اختصاصی به جزء اینها 2 نوع دیگر در بازار وجود دارد 1. فابریک | درجه یک 2. تبدیلی | ضایعاتی تقسیم بندی می شود.

نوع صنعتی

این نوع از انواع پروفیل های آلومینیومی به لحاظ کیفیت در قیاس با انواع دیگر از کیفیت پایین تری برخوردار هستند اما از خصوصیت های گوناگونی برای استفاده در صنعت بهره مند هستند، برای مثال پروفیلی آلومینیومی از نوع صنعتی در سینک حرارتی، قفسه های کابینت و مبلمان، تهویه مطبوع و همچنین سیستم کابلی کانال استفاده می شوند.

پروفیل آلومینیومی دارای شیار برای ساخت و تولید انواع دستگاه و وسایل صنعتی، میز کار، خظ تولید کارخانه، محفظه سیستم خنک کننده استفاده می شود.

نوع ساختمانی

پروفیلی با وزن اندک ولی خمش پیچشی بسیار بالا، موارد استفاده آن در قاب صفحات خورشیدی، سازه‌های پلتفرم‌های کاری و… است.

نوع اختصاصی

در نوع اختصاصی یکی از مواردی که باید به آن توجه کنید نوع سطح مقطع می باشد که استفاده می شود و در مواردی چون پنجره ها، قاب های در ها، دیوار پرده ای و… استفاده می شوند.

ضخامت و اندازه ورقه‌های موجود در بازار چه قدر است؟

پروفیل آلومینیوم متعارف به شکل قوطی و با ضخامت ۳ تا ۱۰ میلی‌متر، ابعاد ۵ در ۵ الی ۱۲۰ در ۱۲۰ میلی‌متر مربع، طول‌های عرف ۳ و ۴ و ۶ متر و با آلیاژ ۶ و ۷ هزار در بازار یافت می‌شود.

نحوه ارسال پروفیل آلومینیومی به چه صورت است؟

پس از اینکه سفارش خود را در شرکت و یا فروشگاه های مرتبط با توجه به ابعاد، مقادیر و حجم لازم فرآیند آماده سازی محصول شروع می شود. که اگر ابعاد مد نظر مشتری جز ابعاد رایج و استاندارد نباشد، پروفیل طبق ابعاد خواسته شده مشتری برش می زنند،پس از آن توسط لیفتراگ و یا جرثقیل از محل تولید و یا از محل نگهداری بارگیری شده و سپس برای مشتری ارسال می شود.

استانداردهای پروفیل آلومینیوم

پروفیل آلومینیوم

یکی از نکاتی که درباره پروفیل های آلومینیومی حائز اهمیت است آلیاژ هایی است که در آن ها به کار رفته است که بسته به کاربرد و نوع و جای استفاده متفاوت می باشد، یعنی مجموعه ای از خاصیت ها مانند انعطاف پذیری، عدم واکنش با هوا، استحکام، کیفیت سطحی، و… که مصرف کننده با توجه به آن محصول را انتخاب می کند. که هر کدام از آن ها از ویژگی های خاص استفاده می کنند، یکی از رایج ترین نوع آلیاژهای بازار 6063 است که سخت بودن آن بعد از مرحله کیفیت سطح و حرارتی بعد از تولید پروفیل آلومینیوم متناسب بوده و به همین علت است که رایج و کاربردی بوده است.

کارخانه‌های تولیدکننده پروفیل آلومینیوم

برای پیدا کردن و خرید بهترین محصول باید حتما اطلاعاتی راجع به تولید کنندگان آن محصول نیز داشته باشید پروفیل آلومینیوم نیز از این قائده مستثنی نیست. کارخانه تولید پروفیل ساوه و همچنین نیکان جزء بزرگترین تولیدکنندگان پروفیل هستند که محصولاتی همچون پروفیل های صنعتی، پروفیل های ساختمانی، لوله و… هستند. آلومینیوم پیمان، کوپال، صنایع آلومینیوم آبسکون، رول نوین و… از برندهای مطرح و مشخص در این زمینه می باشند که تولید پروفیل ها به همین کارخانه ها ختم نشده و کارخانه های بزرگ و کوچک زیادی در کشور به تولید این محصول با انواع مختلف و همچنین با کیفیت های متفاوت در بازار عرضه و تولید می شوند.

سخن آخر

پروفیل آلومینیوم با توجه به آلیاژهای به کار رفته در آن و همچنین چگونگی ساخت دارای انواع مختلفی می باشد که در ساخت و ساز و همچنین صنعت و معماری به صورت وسیع استفاده می شود که در ابعاد و ضخامت های متفاوت تولید می شوند و طول رایج و پرمصرف آن عبارت اند از 3، 4 و 6 میلی متر می باشد، یکی از مزایای این محصول قیمت مناسب آن است. امیدواریم که از این مقاله استفاده کرده باشید و برای شما مفید بوده باشد.

نظرتان راجع به این نوشته

شاید این نوشته نیز مورد علاقه شما باشد

دیدگاه
کاربران